Rolnik będzie mógł więcej dorobić

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-10-2016,8:35 Aktualizacja: 05-10-2016,8:57
A A A

Rolnik będzie mógł dorobić do wysokości minimalnego wynagrodzenia bez konieczności rezygnacji z ubezpieczenia w KRUS - zakłada poselski projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Projekt trafił do laski marszałkowskiej na początku września. Połączone komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polityki Społecznej skierowały dokument do podkomisji i przyjęli przyjęli sprawozdanie komisji.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, świadczenie emerytalno-rentowe, emeryci i renciści

KRUS podaje, ile można dorobić

Od 1 marca będą obowiązywać nowe kwoty przychodów decydujących o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych w przypadku, gdy ktoś do nich dorabia. To pokłosie komunikatu prezesa Głównego Urzędu...

Dokument autorstwa posłów PiS zakłada przede wszystkim możliwość dorobienia przez rolnika nie do granicy obecnej - czyli połowy minimalnego wynagrodzenia - ale do kwoty całości tego wynagrodzenia, bez utraty możliwości pozostania w KRUS. Dotyczy to zarabiania na podstawie umów innych niż umowa o pracę.

Projekt reguluje także stosunki pracy w KRUS. Według niego "Prezes Kasy powołuje i odwołuje kierowników komórek organizacyjnych i ich zastępców w centrali, oddziałach regionalnych i placówkach terenowych oraz dyrektorów oddziałów regionalnych i ich zastępców, kierowników placówek terenowych i ich zastępców, a pozostałych zatrudnia na podstawie umowy o pracę".

Kolejną zmianą jest możliwość lokowania przez KRUS wolnych środków funduszu administracyjnego. Projekt ten trafi do drugiego czytania w Sejmie.

Komisje zajęły się także drugim projektem nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym, autorstwa PSL. Dotyczy on wieku emerytalnego. Chodzi o wydłużenie okresu przechodzenia na emeryturę przez rolników na dotychczasowych zasadach do końca 2020 roku, a nie tylko do końca 2017, jak jest obecnie.

Warunkiem byłoby posiadanie 30 okresów składkowych w KRUS. Posłowie uznali, że także ta ustawa powinna być dalej procedowana, skierowali ją do podkomisji.

Poleć
Udostępnij