Rolnicze emerytury nieco wrosną
Kwoty rent i emerytur przysługujących do 28 lutego zostaną podwyższone o wskaźniki waloryzacyjny, który wynosi 102,98 proc. - poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Od początku marca kwota rolniczej emerytury podstawowej wynosi 912 zł 86 gr (wzrost o 2,98 proc.). Waloryzacja emerytur i rent rolniczych polega na przemnożeniu kwoty emerytury podstawowej przez wskaźnik wymiaru ustalony indywidualnie dla każdego świadczenia.
Wojsko a emerytura rolnika. Resort wyjaśnia wątpliwości
"W taki sposób od 1 marca 2018 r. zostaną podwyższone (zwaloryzowane) wszystkie emerytury i renty rolnicze wypłacane na dzień 28 lutego 2018 r. Jeżeli w wyniku podwyżki (waloryzacji) świadczenie jest niższe od kwoty najniższej emerytury pracowniczej (od 1 marca 2018 r. 1.029,80 zł), podwyższa się je z urzędu do 1029,80 zł" - czytamy w komunikacie KRUS.
Trzeba jednak zaznaczyć, że do kwoty 1.029,80 zł nie zostaną zwiększone:
- tzw. wcześniejsze emerytury rolnicze
- świadczenia, których wypłata została zawieszona w związku z prowadzeniem działalności rolniczej lub osiąganiem przychodów z tytułu zatrudnienia
- emerytura i renta z ubezpieczenia pobierane w zbiegu z emeryturą lub rentą z innego ubezpieczenia społecznego, jeżeli suma tych świadczeń przekracza kwotę najniższej emerytury pracowniczej (dotyczy również pobierania jednocześnie emerytur z ZUS i KRUS), z wyjątkiem renty rodzinnej wypłacanej w zbiegu z rentą socjalną
- emerytury i renty wypłacane w wysokości pro-rata
Projekt obniżający wiek emerytalny dla rolników trafił do Sejmu
Kasa poinformowała ponadto, że zgodnie z obowiązującymi przepisami do końca lutego przekazała deklaracje podatkowe PIT wszystkim osobom, które w 2017 roku chociaż raz pobrały jakiekolwiek świadczenie emerytalno-rentowe z Kasy (np. emeryturę rolniczą, w tym częściową lub okresową emeryturę rolniczą, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną) oraz osobom, które w 2017 roku pobrały tzw. niezrealizowane świadczenie po osobie zmarłej, czyli emeryturę lub rentę przysługującą zmarłemu do dnia jego śmierci (nie dotyczy zasiłków pogrzebowych).
W zdecydowanej większości przypadków (1 mln 107,5 tys. emerytów i rencistów) KRUS rozliczyła podatek i tym świadczeniobiorcom przekazała formularz PIT-40A - roczne obliczenie podatku przez organ rentowy (tym samym nie muszą oni składać zeznania w urzędzie skarbowym).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś