Wyczerpanie się krajowego limitu środków de minimis 7 listopada ub. r. uniemożliwiło rolnikom korzystanie z pewnych preferencji, ulg i dopłat. Po odnowieniu się tego limitu oraz jego zwiększeniu, nie wszystkie należności zostały wyrównane.
12 sierpnia zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o umożliwienie przeznaczenia środków de minimis na pokrycie należności z tytułu 2% podatku od czynności cywilno-prawnych, zapłaconego przez rolników przy zakupie gruntów rolnych w okresie od listopada do grudnia 2018 r.
Pula środków w ramach pomocy de minimis dla rolników wyczerpała się 7 listopada ub.r. Od tego dnia wstrzymana została pomoc suszowa dla gospodarzy, których straty w uprawach nie przekroczyły 30%.
Od tego dnia rolnicy nie mogli też korzystać m.in. ze zwolnienia z opłat skarbowych przy zakupie ziemi, czy z preferencyjnego kredytu na jej zakup. Nie otrzymali również należnych im dopłat do materiału siewnego pomimo tego, że pula indywidualna dla rolnika nie została przekroczona - wskazuje KRIR.
W drugiej połowie minionego roku przyspieszył - po spowolnieniu obserwowanym w latach 2016-2017 - wzrost cen gruntów ornych w Polsce (nawet o 9,3 proc.) - wynika z najnowszych danych GUS. Podobnie jak wcześniej, stawki rosły przede...
Pomoc de minimis została ponownie uruchomiona po 1 stycznia 2019 r. Dodatkowo od 14 marca 2019 roku Komisja Europejska zwiększyła limit pomocy dla Polski. W efekcie wzrosła też pula środków w ramach pomocy de minimis przypadająca na jedno gospodarstwo rolne, z 15 do 20 tys. euro w okresie trzech lat podatkowych.
ARiMR od 28 stycznia tego roku wznowił wydawanie decyzji przyznających jednorazową pomoc finansową rolnikom poszkodowanym przez ubiegłoroczną suszę lub powódź, a także wznowił jej wypłatę. W marcu 2019 r. rozpoczęła się wypłata zaległej dotacji do materiału siewnego za 2018 r.
Natomiast preferencyjna ulga w postaci zwolnienia z opłaty skarbowej przy zakupie ziemi nie została uwzględniona. Rolnicy nie otrzymali zwrotu uiszczonych notariuszom opłat z tytułu 2% podatku od czynności cywilno - prawnych, a w przypadku, gdy notariusz zwolnił rolnika z tego podatku (pomimo braku limitu krajowego), to otrzymują oni wezwania do jego zapłaty z groźbą nałożenia odsetek karnych.
Dlatego zarząd KRIR wystąpił o pokrycie - ze zwiększonej puli de minimis - należności z tytułu 2% podatku od czynności cywilno-prawnych, zapłaconego przez rolników przy zakupie gruntów rolnych w okresie od listopada do grudnia 2018 r.