Rolnicy mają źle wyliczone straty suszowe. Ale nie mogą już dopisać zwierząt
Część rolników omyłkowo nie wskazała w składanym przez aplikację wniosku "suszowym", że posiadają zwierzęta, przez co otrzymają niższe wsparcie. Resort rolnictwa nie ukrywa, że po podpisaniu wniosku nie ma już możliwości dokonywania zmian.
Producenci rolni o pomoc "suszową" występują po zalogowaniu się do rządowej aplikacji i złożeniu wniosku o oszacowanie strat w uprawach rolnych, w których klimatyczny bilans wodny w danym okresie wskazuje na możliwość spadku plonów.
Aplikacja przeciążona. Rolnicy mają więcej czasu na złożenie wniosków
"Część rolników prowadzących produkcję zwierzęcą w aplikacji suszowej na 2022 r. nie odznaczyła ‘checkbox’, że posiadają zwierzęta. Aplikacja oszacowała straty suszowe bez uwzględnienia zwierząt. ARiMR odrzuciła wniosek o płatności z tego tytułu, gdyż protokół nie uwzględnia danych z całego gospodarstwa, a aplikacja nie daje możliwości korekty w tym zakresie" - napisał do resortu rolnictwa samorząd rolniczy.
Poprosił o stworzenie prawnej możliwości korygowania danych dotyczących posiadania zwierząt w aplikacji suszowej.
Z kolei ministerstwo w odpowiedzi podkreśla, że wniosek o oszacowanie szkód "suszowych" można złożyć generalnie do 15 października roku wystąpienia suszy. Przy czym w tym roku termin został przedłużony do końca października. I zgodnie z obowiązującymi przepisami wniosek o oszacowanie szkód musi zawierać m.in. informacje o liczbie zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.
Resort zwraca też uwagę, że wypełniając wniosek o oszacowanie szkód "suszowych", w części "Informacje o produkcji zwierzęcej" producent rolny musiał obowiązkowo udzielić odpowiedzi na pytanie "Czy masz produkcję zwierzęcą w gospodarstwie?". I mógł wybrać jedną z odpowiedzi: "Mam produkcję zwierzęcą” lub „Nie mam produkcji zwierzęcej".
Rolnik składając wniosek ma ponadto prawo do wielokrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej i wprowadzania innych zmian we wniosku - do czasu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie dokumentu o oszacowanie strat Profilem Zaufanym.
"Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat w gospodarstwie rolnym lub kalkulacji i uniemożliwia dokonywanie dalszych zgłoszeń lub dokonywanie zmian. Rolnik, wypełniając wniosek o oszacowanie suszy, kilkukrotnie otrzymuje informację, że po wysłaniu wniosku nie będzie możliwości wprowadzenia zmian ani dodania kolejnych szkód. Należy również zauważyć, że przepisy nie przewidują korekty protokołów" - nie daje nadziei na zmiany Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś