Rolnicy coraz chętniej korzystają z ofert banków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2015,12:15 Aktualizacja: 09-07-2015,13:06
A A A

Instytucje finansowe rozbudowują oferty dla rolników. Aż 92 proc. z nich korzysta z produktów bankowych, co czwarty zaciąga pożyczki gotówkowe na inwestycje, a co dziesiąty pożyczki celowe lub korzysta z leasingu.

- Zgodnie z badaniami, które przeprowadziła dla nas firma Martin&Jacob, dzisiejsi rolnicy to przede wszystkim przedsiębiorcy rolni. Korzystają z bardzo szerokiej, kompleksowej oferty produktów banków i instytucji finansowych - mówi agencji informacyjnej Newseria Tomasz Sudaj, dyrektor ds. strategii rynkowej BZ WBK Leasing.

Wartość maszyn i urządzeń wziętych w leasing przez rolników wyniosła w 2014 roku blisko 3,7 mld zł, a jedna umowa opiewała średnio na około 160 tys. zł. Rolnicy finansują głównie zakup ciągników, maszyn i urządzeń niezbędnych do prowadzenia działalności. Coraz częściej przedmiotem leasingu są także pojazdy osobowe.

Bank Inwestycyjny, Bank Światowy, Europejski Banku Odbudowy i Rozwoju

Banki rozwojowe przekazały Polsce miliardy euro

Polska otrzymała 17 mld euro, czyli największą część finansowania, jakie Europejski Bank Inwestycyjny, Bank Światowy oraz Europejski Banku Odbudowy i Rozwoju przeznaczyły na wzrost i utrzymanie inwestycji w Europie Środkowej i Południowej w latach...

Wśród gospodarzy dużym zainteresowaniem cieszą się również pożyczki gotówkowe. Ponad 25 proc. badanych korzystało z ofert, by uzyskać dodatkowe środki na zakup maszyn i urządzeń oraz finansowanie bieżącej działalności gospodarczej.

- Ponad 90 proc. rolników korzysta z propozycji instytucji bankowych i to praktycznie z całej oferty produktów: rachunków bieżących, kart płatniczych, kart kredytowych, finansowania różnych inwestycji, kredytów, pożyczek czy finansowania bieżącego w rachunku - wylicza Sudaj.

Gospodarze coraz częściej korzystają też z ofert banków innych niż spółdzielcze. Wśród instytucji finansowych szukają przede wszystkim stabilnych partnerów, których oferta będzie w stanie odpowiedzieć na ich potrzeby.  - W zeszłym roku branża leasingowa zanotowała wzrost w segmencie agro o blisko 9 proc. - podkreśla dyrektor w BZ WBK Leasing.

Specyfika oferty polega m.in. na innym rozłożeniu spłat ze względu na sezonowość prac i wpływów. Jest w niej specjalnie przygotowany Agro Pakiet, który pozwala zarządzać finansami rolników.

Sudaj przekonuje, że unijne środki, które otrzymują rolnicy, nie są konkurencją dla produktów bankowych. A wręcz przeciwnie, uzupełniają się i motywują do inwestowania w gospodarstwa. W latach 2014-2020 na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przeznaczonych zostanie 13,5 mld euro.

- Środki z funduszy są impulsem, który bardzo często rozpoczyna proces inwestycyjny, optymalizacji i unowocześniania gospodarstwa. Jednocześnie nawet brak tych środków nie wstrzymuje prowadzenia prac - wyjaśnia na koniec Tomasz Sudaj.

Poleć
Udostępnij