Rolnicy coraz chętniej korzystają z ofert banków
Instytucje finansowe rozbudowują oferty dla rolników. Aż 92 proc. z nich korzysta z produktów bankowych, co czwarty zaciąga pożyczki gotówkowe na inwestycje, a co dziesiąty pożyczki celowe lub korzysta z leasingu.
- Zgodnie z badaniami, które przeprowadziła dla nas firma Martin&Jacob, dzisiejsi rolnicy to przede wszystkim przedsiębiorcy rolni. Korzystają z bardzo szerokiej, kompleksowej oferty produktów banków i instytucji finansowych - mówi agencji informacyjnej Newseria Tomasz Sudaj, dyrektor ds. strategii rynkowej BZ WBK Leasing.
Wartość maszyn i urządzeń wziętych w leasing przez rolników wyniosła w 2014 roku blisko 3,7 mld zł, a jedna umowa opiewała średnio na około 160 tys. zł. Rolnicy finansują głównie zakup ciągników, maszyn i urządzeń niezbędnych do prowadzenia działalności. Coraz częściej przedmiotem leasingu są także pojazdy osobowe.
Banki rozwojowe przekazały Polsce miliardy euro
Wśród gospodarzy dużym zainteresowaniem cieszą się również pożyczki gotówkowe. Ponad 25 proc. badanych korzystało z ofert, by uzyskać dodatkowe środki na zakup maszyn i urządzeń oraz finansowanie bieżącej działalności gospodarczej.
- Ponad 90 proc. rolników korzysta z propozycji instytucji bankowych i to praktycznie z całej oferty produktów: rachunków bieżących, kart płatniczych, kart kredytowych, finansowania różnych inwestycji, kredytów, pożyczek czy finansowania bieżącego w rachunku - wylicza Sudaj.
Gospodarze coraz częściej korzystają też z ofert banków innych niż spółdzielcze. Wśród instytucji finansowych szukają przede wszystkim stabilnych partnerów, których oferta będzie w stanie odpowiedzieć na ich potrzeby. - W zeszłym roku branża leasingowa zanotowała wzrost w segmencie agro o blisko 9 proc. - podkreśla dyrektor w BZ WBK Leasing.
Specyfika oferty polega m.in. na innym rozłożeniu spłat ze względu na sezonowość prac i wpływów. Jest w niej specjalnie przygotowany Agro Pakiet, który pozwala zarządzać finansami rolników.
Sudaj przekonuje, że unijne środki, które otrzymują rolnicy, nie są konkurencją dla produktów bankowych. A wręcz przeciwnie, uzupełniają się i motywują do inwestowania w gospodarstwa. W latach 2014-2020 na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przeznaczonych zostanie 13,5 mld euro.
- Środki z funduszy są impulsem, który bardzo często rozpoczyna proces inwestycyjny, optymalizacji i unowocześniania gospodarstwa. Jednocześnie nawet brak tych środków nie wstrzymuje prowadzenia prac - wyjaśnia na koniec Tomasz Sudaj.