Rolnicy biorą coraz więcej pożyczek na zakup ziemi
Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o obrocie gruntami spowodowała wzrost na rynku finansowania ziemi rolnej - wynika z raportu BZ WBK Leasing. Zainteresowanie pożyczkami na finansowanie gruntów wzrosło w czwartym kwartale 2016 r. o 38 proc. rok do roku.
Jak wynika z raportu, rośnie zainteresowanie rolników inwestycjami w grunty. Najwięcej pożyczek biorą rolnicy z województw dolnośląskiego, lubelskiego i wielkopolskiego.
ANR wydzierżawiła w 2016 roku prawie 60.000 hektarów ziemi
Analiza Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej wskazuje, że optymizm rolników jest związany z poprawą koniunktury.
W styczniu 2017 r. koniunktura w polskim rolnictwie poprawiła się czwarty kwartał z rzędu. Wartość wskaźnika wzrosła o 0,6 punktu, z poziomu -5,9 pkt. do -5,3 pkt.
Jest to niespodzianką, bowiem dotąd w historii badania koniunktury rolnej nie zdarzyło się, by - z uwagi na zimowe osłabienie aktywności rolniczej - wartość wskaźnika zwiększyła się w pierwszym kwartale roku.
- Jak wskazuje analiza przeprowadzona przez Instytut poprawa koniunktury jest przede wszystkim skutkiem przypływu optymizmu wśród rolników - ocenia Michał Kamiński, menedżer rynku rolnego w BZ WBK Leasing.
Ekspert jest przekonany, że "wskaźniki przyczynią się do stopniowego odbicia inwestycji wśród klientów sektora rolnego, a z pewnością pozytywnym i dodatkowym bodźcem w tym względzie będzie możliwość realizacji inwestycji dzięki uruchomieniu środków unijnych".