Rolnicy będą mogli dostać kolejne pieniądze
Rolnicy, którzy uzyskali pomoc w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych", będą też mieli możliwość skorzystać ze wsparcia na "rozwój usług rolniczych".
W fazie konsultacji społecznych i opiniowania jest projekt nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Rozwój przedsiębiorczości-rozwój usług rolniczych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej", objętego PROW 2014-2020.
Rolnicy nie zdążą z wnioskami o pomoc covidową
Najważniejsza zmiana to usunięcie jednego z warunków dostępu do wsparcia, zgodnie z którym podmioty korzystające z pomocy w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" nie mogą ubiegać się o wsparcie na operacje typu "Rozwój przedsiębiorczości-rozwój usług rolniczych".
"Wprowadzenie powyższego warunku na początkowym etapie wdrażania instrumentów w ramach PROW na lata 2014-2020 wynikało z założenia wyeliminowania ryzyka kumulowania wsparcia przez jeden podmiot w ramach różnych instrumentów. Obecnie natomiast, na końcowym etapie wdrażania PROW 2014-2020, niezasadnym jest wykluczanie z przedmiotowego wsparcia podmiotów, które otrzymały wsparcie w ramach innego programu ponad 5 lat wcześniej. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów do treści PROW 2014-2020, nad którego zmianą toczą się równolegle prace" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Jego autorzy zapewniają, że propozycja zmiany została pozytywnie zaopiniowana w trybie obiegowym przez Komitet Monitorujący PROW2014-2020, a 29 lipca przesłano ją do Komisji Europejskiej. Będzie mogła obowiązywać po akceptacji KE.
Składki rolnicze za ostatni kwartał do 2 listopada
W projektowanym rozporządzeniu uzupełniono ponadto katalog kosztów kwalifikowalnych również o koszty związane z działalnością usługową wspomagającą chów i hodowlę zwierząt gospodarskich, aby wprost z przepisów wynikała możliwość ponoszenia kosztów w ramach takich usług.
"W obowiązującym przepisie rozporządzenia regulującym, jakie koszty uznaje się za kwalifikowalne, jest odniesienie tylko do dwóch kodów PKD01.61.Z i 01.63.Z, czyli tylko produkcji roślinnej. W związku z tym, iż z Załącznika1 do rozporządzenia, określającego wykaz wykonywanych rodzajów działalności gospodarczej, w zakresie których może być przyznana pomoc, wynika, że na działalność usługową wspomagającą chów i hodowlę zwierząt gospodarskich może być przyznana pomoc, zasadnym jest doprecyzowanie przepisów rozporządzenia w przedmiotowym zakresie" - wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś