Rekordzista musiałaby pracować 1198 lat, by spłacić dług

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-11-2017,12:10 Aktualizacja: 16-11-2017,12:31
A A A

Najbardziej zadłużona osoba, notowana w Krajowym Rejestrze Długów, musiałaby pracować 1198 lat, aby spłacić swój dług - wynika z danych KRD. Na spłatę średniego długu konsumenta potrzeba natomiast niespełna pół roku.

Jak podał KRD, dług najbardziej zadłużonego konsumenta notowanego w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej wynosi 45 milionów 765 tysięcy 116 złotych. Na listę dłużników wpisał go jeden z sądów. Nie podał adresu zamieszkania, ale wiadomo, że jest to 40-letni mężczyzna spod znaku Raka.

KRD, długi, pieniądze, zadłużenie, nowe prawo, przepisy, prawo

Łatwiej dla wierzycieli, trudniej dla dłużników

Będzie szybciej i prościej. Łatwiej dla wierzycieli i trudniej dla dłużników - tak zmiany, jakie wprowadza wchodząca w życie 13 listopada br. znowelizowana ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych,...

Eksperci rejestru obliczyli, że gdyby ten mężczyzna zarabiał średnią krajową i całą pensję przeznaczał na spłatę zadłużenia, a jednocześnie nie płacił żadnych odsetek za spłatę po terminie, uporanie się z tym długiem zajęłoby mu 1198 lat.

Jak zaznaczył Adam Łącki, prezes KRD większość dłużników jest w stanie zdecydowanie szybciej uregulować swoje zobowiązania. Według niego czas potrzebny na spłatę średniego długu konsumenta notowanego w KRD wynosi 5 miesięcy i 10 dni.

W bazie danych KRD BIG widnieje ponad 2,46 miliona dłużników-konsumentów, których łączne zadłużenie przekracza 41,9 miliarda zł. Wynika z tego, że każdy konsument notowany w KRD ma do oddania średnio 17 tysięcy i 30 złotych. Dwa najbardziej "zadłużone regiony" to województwo śląskie (5,93 mld zł) oraz mazowieckie (5,78 mld zł).

Przeliczając zadłużenie na jednego dłużnika, rekordzistą jest Mazowsze (niemal 19,3 tys. zł), a kolejne dwa miejsca zajmują Małopolska oraz Pomorze, gdzie średni dług konsumenta wynosi odpowiednio 18 oraz 17,5 tys. zł. Na przeciwnym biegunie znajdują się województwo warmińsko-mazurskie (15,7 tys. zł) oraz lubuskie i podkarpackie (niespełna 16 tysięcy zł). 

Poleć
Udostępnij