Przeciętna emerytura rolnicza to 1500 zł. Będą świadczenia stażowe?
Ile wynosiła średnia emerytura wypłacana przez KRUS w 2022 roku? Czy przewidywane jest wprowadzenie emerytur stażowych na wsi w najbliższym czasie? Na te pytania odpowiedziało ministerstwo rolnictwa.
„Do biur poselskich nadal napływają zapytania w kwestii wprowadzenia tzw. emerytur stażowych, które mogłyby zastąpić zlikwidowane na wsi wcześniejsze emerytury. W 2021 roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przyznała tylko 28 takich świadczeń. Rolniczki i rolnicy cały czas liczą na powrót korzystnych dla nich rozwiązań sprzed lat, szczególnie w przypadku kobiet” – napisała w interpelacji posłanka Dorota Niedziela (PO).
Zmieni się sposób waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych
1500 zł - przeciętna emerytura
W odpowiedzi na jej pytania wiceminister rolnictwa Anna Gembicka podała, że w 2022 roku przyznano ogółem 24 029 emerytur rolniczych, w tym 14 emerytur wcześniejszych. Zaś przeciętna miesięczna liczba wypłaconych emerytur z KRUS na przestrzeni ostatnich lat mieściła się w przedziale 943 019 (w 2015 r.) - 775 046 (w 2022 r.).
„Przeciętne miesięczne świadczenie emerytalne z KRUS w 2022 roku wyniosło 1 507,59 zł” – poinformowała Gembicka.
Odniosła się także do podniesionej przez posłankę kwestii ewentualnego wprowadzenia w najbliższym czasie emerytur stażowych na wsi.
„Wprowadzenie do porządku prawnego emerytur stażowych dla rolników wymaga pogłębionej analizy z jednoczesnym uwzględnieniem spójności zarówno w systemie ubezpieczenia społecznego rolników, jak i w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych” – stwierdziła ogólnikowo wiceszefowa resortu rolnictwa.
Jak zapewniła, w ostatnim czasie działania rządzących w obszarze zabezpieczenia społecznego rolników skupiły się na poprawie sytuacji ekonomicznej świadczeniobiorców KRUS.
Emerytura z KRUS taka sama jak z ZUS. Rząd naprawia system
Waloryzacja i „trzynastki”
„Dzięki ostatniej nowelizacji przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników i zmianie zasad waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych, zarówno emeryci, jak i renciści rolni, pobierają od marca br. wyższe świadczenia. Wprowadzony został również dodatek do emerytury dla osób, które w okresie swojej aktywności zawodowej płaciły wyższe lub podwójne składki na ubezpieczenie społeczne rolników. Ponadto w ubiegłym roku zniesiony został warunek zaprzestania działalności rolniczej dla emerytów, dzięki czemu emeryci mogą kontynuować prowadzenie działalności rolniczej bez obawy zawieszenia części uzupełniającej świadczenia emerytalnego” – wyliczyła Anna Gembicka.
Przypomniała ponadto, że od stycznia br. KRUS ma możliwość kierowania emerytów na 21-dniowe turnusy rehabilitacyjne.
„Nie zapomnieliśmy także o ubezpieczonych opiekunach osób niepełnosprawnych – umożliwiliśmy kierowanie ich za pośrednictwem KRUS na 7-dniowe turnusy regeneracyjne. Jednocześnie podkreślić należy, że emeryci i renciści otrzymują dodatkowe wsparcie finansowe w postaci: 13. emerytury oraz 14. emerytury, co również pozytywnie wpływa na ich budżety domowe, a od 1 stycznia ubiegłego roku od emerytury nie jest pobierany podatek. Emerytura bez podatku obejmuje wszystkich emerytów i rencistów otrzymujących świadczenia do 2500 zł” – dodała wiceminister.
Wspomniała też na koniec m.in. o wspieraniu kół gospodyń wiejskich oraz sołtysów.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś