Producenci karpia dostaną rekompensaty. Kompromis zawarty
Producenci karpia dostaną wsparcie w wysokości około 51 mln euro z tytułu rekompensat wodno-środowiskowych - poinformował Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
- Dzisiejsze spotkanie ma na celu rozpoczęcie wdrożenia "osi drugiej", czyli rekompensat w zakresie wsparcia wodno-środowiskowego. Pomiędzy producentami karpia a ministerstwem udało się uzyskać kompromis zmierzający do porozumienia w zakresie wypłaty środków. Ustaliliśmy, że na "oś drugą" zostanie przeznaczonych około 51 mln euro - powiedział polityk.
Producenci karpia nie mają powodów do radości. To był nieudany rok
- Mamy nadzieję, że środki te przyczynią się do produkcji karpia, ale i do produkcji całej akwakultury, bo mamy ogromne ku temu możliwości, aby rozwijać tę branżę - dodał.
Sławomir Litwin, przewodniczący Komitetu Ogólnopolskiego Pogotowia Protestacyjnego Rybaków wyjaśnił, że oznacza to dopłatę w wysokości 800 zł przez 5 lat do tzw. hektara ewidencyjnego. - Trzeba wyjść z tymi pieniędzmi do ludzi dlatego, że są ogromne straty spowodowane przez gatunki inwazyjne - powiedział.
Jak poinformował resort planowane w ubiegłym roku przesunięcie środków finansowych pomiędzy Priorytetami Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze", w tym redukcja systemu rekompensat wodno-środowiskowych na rzecz wsparcia rybołówstwa morskiego wywołała kontrowersje w środowisku rybackim oraz sprzeciw administracji samorządowej.
Podstawę decyzji o ograniczaniu systemu rekompensat stanowił pogarszający się od lat stan zasobów Morza Bałtyckiego, niskie ceny rynkowe produktów rybołówstwa, wynikające ze złej kondycji poławianych ryb, co w efekcie spowodowało, iż działalność rybacka na obszarze Morza Bałtyckiego stała się nierentowna.
Podczas wielomiesięcznych konsultacji społecznych minister Marek Gróbarczyk zapoznał się z postulatami hodowców karpia, odwiedzając gospodarstwa rybackie w Brzeszczach, Rykach i Przygodzicach.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś