Premia w zamian za oddanie gospodarstwa. Rusza nabór wniosków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-09-2017,18:25 Aktualizacja: 28-09-2017,15:15
A A A

Do 24 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski od rolników, chcących przekazać gospodarstwo w zamian za premie.

Dotyczy to małych gospodarstw. Maksymalnie można dostać 6 tys. euro.

Od poniedziałku ruszył drugi nabór w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 od rolników, których gospodarstwa kwalifikują się do systemu małych gospodarstw, a którzy chcą przekazać je innemu rolnikowi.

ARiMR, wnioski, przekazanie gospodarstwa rolnikowi, pieniądze

Rolnik może dostać 6 tysięcy euro

Od 25 września rolnicy, którzy zdecydowali się na przekazanie gospodarstwa innemu rolnikowi mogą składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie wsparcia. Maksymalnie można dostać równowartość 6 tys....
Do systemu małych gospodarstw można było przystąpić tylko w 2015 r. Jest w nim obecnie ok. 668 tys. gospodarstw.

Pomoc przysługuje rolnikowi, który jest wpisany do ewidencji producentów i jest pełnoletni. Warunkiem pomocy jest rezygnacja z prowadzenia działalności rolniczej przez co najmniej 5 lat, a po przekazaniu gospodarstwa rolnego osoba ta nie będzie podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS.

Rolnik ubiegający się o unijne wsparcie może przekazać gospodarstwo nie tylko innemu rolnikowi, ale także osobie prawnej lub jednostce nieposiadającej osobowości prawnej, prowadzącą na własny rachunek działalność rolniczą na terytorium Polski.

Wniosek można złożyć w biurze powiatowym ARiMR lub wysłać go listem poleconym przez Pocztę Polską.

Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej

ARiMR dofinansuje budowę ogrodzenia lub basenu dezynfekcyjnego

Wnioski o dofinansowanie na wykonanie ogrodzenia chlewni czy utworzenie lub zmodernizowanie basenu dezynfekcyjnego można składać od 28 września do 27 października w oddziale regionalnym agencji.   Wsparcie na "Inwestycje zapobiegające...
Wysokość pomocy zależy od terminu przekazania gospodarstwa. Jeżeli rolnik odda gospodarstwo w 2017 roku, otrzyma płatności w wysokości 4-krotności 120 proc. rocznej stawki płatności dla małych gospodarstw ustalonej w roku przystąpienia do systemu dla małych gospodarstw.

Ponieważ maksymalna roczna stawka płatności dla małych gospodarstw ustalona w PROW 2014-2020 wynosi 1250 euro, to maksymalna stawka przyjęta do wyliczenia płatności dla rolników przekazujących gospodarstwa wynosi 1500 euro (1250 euro x 120 proc.). Oznacza to, że rolnik, który przekaże gospodarstwo w 2017 roku, może otrzymać równowartość 6 tys. euro.

Wsparcie jest wypłacane jednorazowo.

Pomoc przysługuje według kolejności ustalonej na podstawie liczby przyznanych punktów. Pod uwagę brana jest m.in. powierzchnia przekazywanego gospodarstwa - im większe gospodarstwo tym większa liczba punktów.

klęski żywiołowe, nawałnice, rolnicy poszkodowani przez klęski żywiołowe, spłata zobowiązań

Rolnicy mogą liczyć na pomoc. ARiMR i KRUS czekają na wnioski

Rolnicy, którzy otrzymali wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a zostali poszkodowani przez klęski żywiołowe i nie mogą zrealizować choćby jednego z zobowiązań zawartych w umowie, mogą liczyć na pomoc ARiMR, o ile złożą...
Warunkiem koniecznym do przyznania pomocy jest, aby powierzchnia gospodarstwa utworzonego przez przejmującego, po przejęciu gruntów rolnych od wnioskodawcy, była równa co najmniej średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w kraju. Obecnie (2016 r.) jest to 10,5 ha.

Natomiast w województwach, w których średnia powierzchnia gruntów rolnych jest większa niż średnia powierzchnia gospodarstwa w kraju, utworzone gospodarstwo musi osiągnąć powierzchnię co najmniej średniej wojewódzkiej.

Pierwszy nabór odbył się we wrześniu - październiku 2016 r. Złożono 505 wniosków.

Poleć
Udostępnij