Ponad milion wniosków o dopłaty bezpośrednie
1 mln 70 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie wpłynęło już do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - poinformował rzecznik Paweł Wojcieszak. Wnioski można składać do końca maja.
Do 24 maja do ARiMR wpłynęło 1 mln 70 tys. wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 rok - to 84 proc. tego co w ubiegłym roku. Wówczas o dopłaty ubiegało się ok. 1,3 mln gospodarzy. Dokumenty można składać wyłącznie w formie elektronicznej.
Modernizacja gospodarstw. Wnioski można składać dłużej
Początkowo termin na złożenie wniosku wyznaczony był do 16 maja, ale minister rolnictwa wydłużył go do 31 maja ze względu na postulaty rolników, którzy zwracali uwagę na opóźniającą się wiosnę i trudności w przeprowadzeniu prac polowych. Kolejnym argumentem były tzw. wnioski nawozowe, które trzeba dostarczyć po złożeniu tych o dopłatę bezpośrednią, ale nie później niż do końca maja.
W związku z wydłużeniem terminu, zmiany do wniosków o dopłaty bezpośrednie także można składać dłużej - do 15 czerwca. ARiMR będzie także przyjmowała wnioski do 25 dni kalendarzowych po terminie (27.06 ponieważ 25-26.06 przypadają w sobotę i niedzielę), jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od 1 czerwca płatność będzie zmniejszona o 1 proc. należnej kwoty.
ARiMR równolegle przyjmuje (do końca maja) wnioski, które przewidują dopłatę do zakupu nawozów. Te można dostarczyć tylko w formie papierowej, po przekazaniu dokumentu o dopłatę bezpośrednią. Dotychczas złożono ich 343 tys. - Wnioski te muszą być sprawdzone z wnioskami o dopłaty, a następnie zostanie wyliczona wysokość pomocy - wyjaśnił Wojcieszak.
Rzecznik ARiMR przypomniał, że wysokość wsparcia dla upraw rolnych (nie więcej niż 50 ha) wynosi 500 zł na 1 ha, zaś dla łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych 250 zł na 1 ha powierzchni. Dodał jednak, że wysokość wsparcia może być też wyliczona na podstawie ubiegłorocznych faktur zakupu nawozów. W tym wypadku wysokość wypłaty będzie stanowiła różnica między ceną nawozu z ub.r. a ceną zakupu w tym roku.
Wypłata wsparcia "nawozowego" nastąpi jak najszybciej, natomiast wypłata dopłat bezpośrednich (zaliczek) może rozpocząć się nie wcześniej niż w połowie października.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś