Ponad 13 tysięcy rolników otrzymało preferencyjne kredyty
13.025 producentów rolnych uzyskało w 2016 roku preferencyjne kredyty z dopłatami do oprocentowania ze środków budżetu państwa będących w dyspozycji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W tej puli znalazły się 9.382 kredyty (ponad 541 mln zł) na odtworzenie środków trwałych i na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę.
Co z dopłatami po 2020 roku? Z Brukseli płyną niepokojące sygnały
Z kolei 3.643 kredyty (ponad 1.006 mln zł) przeznaczone na inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych, ryb, skorupiaków, mięczaków lub zakup akcji i udziałów - informuje ministerstwo rolnictwa na swojej stronie internetowej.
W 2017 roku w bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dostępne są preferencyjne kredyty na inwestycje i wznowienie produkcji rolnej.
Do końca kwietnia BGŻ BNP Paribas S.A., SGB Bank S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. udzielają ponadto kredytów na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych, podjętych w związku z prowadzeniem produkcji mleka, świń lub owoców i warzyw w ramach linii ZC.