Pomoc de minimis będzie przywrócona po 1 stycznia
Udzielanie pomocy w formule de minimis w rolnictwie będzie mogło zostać wznowione po 1 stycznia 2019 roku - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła o pilne przekazanie informacji, jaki wpływ wykorzystanie przez Polskę w 100 proc. kwoty pomocy de minimis będzie miało na rolników, a także o podjęcie prac, aby zwiększyć tę kwotę.
Rolnicy mają kolejny problem. Wyczerpała się pomoc de minimis
Według niej, gospodarze są zaniepokojeni, bo np. notariusze informują ich o braku możliwości skorzystania z preferencyjnej ulgi - zwolnienia z opłat skarbowych oraz preferencyjnego kredytu na zakup ziemi.
"Rolnicy są rozgoryczeni z powodu tego, że często ich gospodarstwa nie wykorzystały kwoty de minimis, a jednak nie mogą skorzystać z pomocy. Zbliża się również czas na składanie wniosków o dopłaty do materiału siewnego, na które też może zabraknąć limitu" - wskazała KRIR.
W odpowiedzi ministerstwo przypomniało, że zgodnie z przepisami unijnymi całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej przez państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu nie może przekroczyć 15 tys. euro w okresie trzech lat podatkowych.
Jednocześnie łączna kwota tego wsparcia przyznanego w tym czasie przez państwo członkowskie przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w zakresie podstawowej produkcji produktów rolnych nie może przekroczyć górnego limitu krajowego (ustalany jest na poziomie 1 proc. rocznej produkcji) - w przypadku Polski 225 mln 700 tys. euro.
Limit się już wyczerpał więc - jak wskazał resort rolnictwa - udzielanie pomocy w formule de minimis w rolnictwie będzie mogło zostać wznowione po 1 stycznia 2019 r.
Według ministerstwa, podejmowane są jednak działania mające na celu zmianę rozporządzenia Komisji Europejskiej w zakresie zarówno zwiększenia limitu krajowego, jak i limitu dla jednego przedsiębiorstwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś