Polska dobrze wykorzystuje unijne pieniądze
Polska ma szóste miejsce w UE pod względem wykorzystania pieniędzy z Planu Junckera - mówi Witold Słowik, wiceminister rozwoju. Plan wspiera dwa obszary (tzw. okna): duże inwestycje infrastrukturalne i innowacyjne oraz projekty małych i średnich firm.
W przypadku inwestycji infrastrukturalnych i innowacyjnych plasujemy się na piątym miejscu, a wartość zatwierdzonych projektów to ponad 4,5 mld euro. Dla porównania, w przypadku czwartej w rankingu Hiszpanii jest to kwota 8,03 mld euro.
Polska dobrze wydaje unijne pieniądze
Informację na temat stanu wdrażania Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS), czyli kluczowego elementu tzw. Planu Junckera, przekazał właśnie resort rozwoju.
Ranking państw UE pod względem wartości inwestycji, które ma wywołać EFIS w ramach zatwierdzonych projektów z "okna infrastruktura i innowacje", otwiera Wielka Brytania z projektami o wartości prawie 10,8 mld euro. Druga jest Francja (8,84 mld). Kolejne są Włochy (8,8 mld), Hiszpania (8,03 mld) i Polska (ponad 4,5 mld).
Następnie są m.in.: Szwecja (2,6 mld), Belgia (1,7 mld), Austria (1,7 mld), Niemcy (1,67 mld), Finlandia (1,63 mld), Portugalia (1,6 mld), Grecja (prawie 1,2 mld),Holandia (1,16 mld), Irlandia 1,08 mld euro. Dane te nie uwzględniają projektów wielonarodowych, czyli realizowanych w więcej niż jednym kraju.
Zgodnie z danymi Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na 19 czerwca, 18 polskich projektów z "okna infrastruktura i innowacje" uzyskało pozytywne decyzje o wsparciu finansowym z EFIS. Od końca kwietnia przybyły 3 projekty. Na liście zatwierdzonych przez EBI przedsięwzięć jest też 5 projektów samorządowych, kolejnych 10 to przedsięwzięcia prywatne (m.in. Mlekovita i Mlekpol).
Dotychczas 11 projektów z Polski ma zawarte umowy kredytowe. Ich łączna wartość to 11 mld 602 mln zł, a zaangażowanie EFIS wynosi 4 mld 115 mln zł.