Pieniędzy na PROW 2014-2020 jest mniej niż poprzednio

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-01-2016,8:10 Aktualizacja: 15-01-2016,13:11
A A A

Pieniędzy na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 jest mniej niż w poprzednim programie, środków na rozwój wsi trzeba poszukiwać w Funduszu Spójności - powiedział w Sejmie Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa.

Wiceszef resortu odpowiadając na pytania posłów PiS dotyczący realizacji PROW przyznał, że pieniędzy na obecny PROW jest mniej. Jest w sumie 13,5 mld euro, z czego 8,5 mld euro pochodzi z budżetu UE, poprzednio cała tę kwotę dała UE. Dodatkowo są zobowiązanie wynikające z uruchomionych działań w poprzednim okresie takie jak zalesienia, płatności rolnośrodowiskowe, renty strukturalne.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, modernizacja gospodarstw rolnych, rozwój produkcji prosiąt

W marcu ruszy nabór wniosków na modernizację

Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa poinformował, że w tym roku zostaną uruchomione kolejne działania i poddziałania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W marcu przewidywany jest nabór wniosków...

Zarudzki zaznaczył, że ministerstwo podejmuje działania, aby zwiększyć środki wykorzystując Fundusz Spójności. Przygotowywany jest "Pakt dla rozwoju obszarów wiejskich". Analizowane są możliwości jak przekierować środki z polityki spójności na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Bez zmiany projektów możliwe jest przekierowanie środków na rozwój lokalny kierowany przez społeczność czy rozwój przedsiębiorczości.

Odnosząc się do pytania Krzysztofa Ardanowskiego (PiS) w sprawie terminów uruchamiania poszczególnych działań wiceminister poinformował, że taki harmonogram został opracowany. W pierwszej kolejności (marzec) będzie nabór wniosków na premię dla młodych rolników oraz na modernizację gospodarstw, w ramach której będzie można kupić maszyny i urządzenia.

Dodał, że KE prawdopodobnie zgodzi się, by ci rolnicy, którzy wcześniej złożyli wnioski w pierwszym naborze (sierpień-wrzesień u.br.), a pobierali płatności bezpośrednie, mogli uzyskać tę premię.

- W połowie roku natomiast przewiduje się nabór na płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa, tworzenie grup i organizacji, inwestycje odtwarzające potencjał - wyliczał Zarudzki.

Wiceminister przypomniał, że PROW został zatwierdzony 14 grudnia 2014 roku. W ubiegłym roku trwały przygotowania do jego uruchomienia. Jest gotowych 28 rozporządzeń, 14 trzeba jeszcze wydać. PROW 2014-2020 obejmuje 15 działań, 35 poddziałań i 42 typy operacji.

Pytany przez Roberta Telusa (PiS) o realizację dopłat bezpośrednich, Zarudzki stwierdził, że mniejsze tempo wypłat związane jest z problemami z systemem informatycznym.

Zauważył jednak, że na wypłatę zaliczek zostało w listopadzie przekazane więcej o 1,3 mld zł i "patrząc bilansowo do dzisiaj w porównaniu do lat poprzednich wypłaciliśmy nawet więcej pieniędzy, ale to nie znaczy, że rolnicy są zadowoleni".

Dodał, że resort poszukuje rozwiązań by wypłacić je jak szybciej, ale termin na ich realizację jest do 30 czerwca.

Poleć
Udostępnij