PFHBiM: Hodowcy bydła są dyskryminowani
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka jest przeciwna różnicowaniu producentów mleka wobec faktu rozkładania im kar na raty za przekroczenie limitów produkcji w roku kwotowym 2014/2015. „Wszyscy producenci mleka powinni mieć możliwość ze skorzystania z rozłożenia kar na trzy lata” – apeluje do rządu.
Według Federacji, ministerialne rozporządzenie w sprawie rozkładania na raty opłaty za nadprodukcję mleka dyskryminuje niektórych producentów. Chodzi o tych, którzy wypełnili już próg pomocy de minimis. Im raty nie przysługują.
„Hodowcy bydła mlecznego i producenci mleka czują się oszukani, gdyż Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi, niejednokrotnie informował ich (za pośrednictwem mediów i na konferencji prasowej) i zapewniał, że ze wspomnianego mechanizmu rozłożenia kar na raty będą mogli skorzystać wszyscy producenci mleka” – napisał do szefa resortu rolnictwa i premier Ewy Kopacz prezydent PFHBiPM Leszek Hądzlik.
Wnioski o raty tylko do 11 września
Jak dodał, dopiero gdy Agencja Rynku Rolnego umieściła na swoich stronach wniosek dla rolników o rozłożenie kar na raty i kalkulator do ich wyliczenia, zastrzegając, że służy on tylko i wyłącznie do obliczania orientacyjnej ich wysokości, okazało się, że ci, którzy wykorzystali pomoc de minimis muszą w pierwszym roku wpłacić 100 proc. kary.
„Powyższe fakty stoją w sprzeczności z zapewnieniami ministra rolnictwa. W związku z powyższym, wnosimy o zmianę wspomnianego rozporządzenia i wprowadzenie przepisów, które nie będą dyskryminowały producentów mleka” – apeluje Hądzlik.