Nikłe zainteresowanie pożyczkami z KOWR
Zaledwie 25 wniosków złożyli w ubiegłym roku gospodarze w ramach uruchomionego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) programu pożyczkowego na rozwój gospodarstw.
Możliwość zaciągania pożyczek ze środków uzyskanych z gospodarowania mieniem Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa KOWR wprowadził w październiku 2018 r. Wnioskodawcami mogą być rolnicy prowadzący gospodarstwa rodzinne, w których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha.
KOWR będzie udzielał pożyczek rolnikom
Środki z pożyczki mają być przeznaczone na finansowanie działań innowacyjnych lub rozwojowych związanych z produkcją roślinną, zwierzęcą, hodowlą oraz przetwórstwem rolno-spożywczym.
Maksymalna kwota wsparcia to 500 tys. zł (i 80 proc. kosztów planowanego przedsięwzięcia). Warunkiem uzyskania środków jest posiadanie zdolności kredytowej i płynności finansowej oraz wniesienie stosownego zabezpieczenia, a także wpłata opłaty prowizyjnej w wysokości 1 proc. wartości pomocy.
W 2018 r. oprocentowanie pożyczek ustalone zostało na 2,85 proc. z 6-letnim okresem spłaty (w uzasadnionych przypadkach okres ten może wynieść do 10 lat) na podstawie ustalonego harmonogramu w miesięcznych, kwartalnych lub rocznych terminach płatności rat.
W 2018 r. na realizację programu przewidzianych zostało 10 mln zł, przy czym zastrzegano, że w razie sporego zainteresowania kwota może zostać podniesiona. Ale zainteresowanie - biorąc pod uwagę liczbę chętnych przy innych programach pomocowych - było przynajmniej w 2018 roku nikłe.
Phil Hogan: musimy utrzymać budżet dla rolnictwa
Jak poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa od 15 października do 31 grudnia rolnicy złożyli w oddziałach terenowych KOWR 25 wniosków o udzielenie pożyczki.
Po ocenie dwa zostały przez rozpatrzone odmownie, kolejny przepadł na etapie rozpatrywania przez komisję już w centrali KOWR, a trzy pozostawiono bez rozpoznania z powodu rezygnacji wnioskodawców.
"Pozostałe 19 wniosków KOWR rozpatrzy w 2019 r., po uzupełnieniu przez rolników dokumentacji. W 2018 r. KOWR nie udzielił żadnej pożyczki" - podał szef resortu.
Gospodarstwa rolników ubiegających się o udzielenie pożyczki położone były w województwach: dolnośląskie (2), lubelskie (2), łódzkie (5), kujawsko-pomorskie (3), małopolskie (1), mazowieckie (1), opolskie (1), podlaskie (4), śląskie (2), warmińsko-mazurskie (1), wielkopolskie (1), zachodniopomorskie (2).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś