Nieoprocentowany kredyt dostępny w pięciu bankach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
29-03-2016,13:50 Aktualizacja: 29-03-2016,14:32
A A A

Rolnicy, którzy czekają na wypłatę płatności bezpośrednich za 2015 rok mogą starać się o przyznanie nieoprocentowanego kredytu na sfinansowanie kosztów prowadzenia produkcji, np. zakup nawozów, środków ochrony roślin lub paliwa.

Kredyty na razie dostępne są w pięciu bankach współpracujących z ARiMR:

  • Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (Bank zrzeszający Banki Spółdzielcze)
  • SGB-Bank S.A. (Bank zrzeszający Banki Spółdzielcze)
  • Krakowski Bank Spółdzielczy S.A.
  • Bank Zachodni WBK S.A.

Agencja liczy, że pozostałe dwa banki (Raiffeisen Bank Polska S.A. i Pekao S.A.) też niebawem podpiszą stosowne aneksy oferujące rolnikom taki kredyt.

kredyty na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Dodatkowe środki na kredyty na wznowienie produkcji

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że można ubiegać się o pomoc finansową w formie kredytów na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych. 9 marca na internetowej platformie PA agencja udostępniła...

Całość oprocentowania kredytu zapłaci Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnik poniesie wyłącznie koszty prowizji, które wyniosą 0,25 proc. kwoty zobowiązania.

Pomoc ARiMR będzie udzielana w formule de minimis w rolnictwie co oznacza m.in, że wysokość dopłat do oprocentowania kredytu nie będzie mogła przekroczyć wolnego limitu tej pomocy na jedno gospodarstwo rolne, czyli równowartości 15 000 euro przez 3 lata. Producent rolny będzie zobligowany do spłacenia zaległości w terminie ustalonym z bankiem, ale nie później niż do 14 lipca.

Warunkiem ubiegania się o kredyt na sfinansowanie kosztów prowadzenia produkcji rolnej będzie dołączenie do wniosku zaświadczenia wydanego przez kierownika biura powiatowego ARiMR, właściwego ze względu na miejsce złożenia dokumentu o przyznanie jednolitej płatności obszarowej za 2015 rok, w którym zostanie wskazana kwota, do wysokości której może być udzielony kredyt.

Zobowiązanie, które może otrzymać rolnik obliczane jest jako iloczyn stawki jednolitej płatności obszarowej za 2015 r. (453,70 zł za 1 ha) oraz powierzchni działek rolnych, do których producent rolny ubiega się o przyznanie płatności JPO.

Maksymalna wysokość kredytu może wynieść 636.720 zł i będzie pomniejszona o zaliczkę na poczet jednolitej płatności obszarowej, które ARiMR wypłacała od 16 października do 30 listopada 2015 r.

Poleć
Udostępnij