Na Śląsku wydadzą miliony euro na rozwój wsi i rybołówstwa
46 mln euro z UE na realizację strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) otrzyma 12 lokalnych grup działania i dwie grupy rybackie z woj. śląskiego. Pieniądze mają wesprzeć m.in. rozwój przedsiębiorczości, walorów turystycznych i popularyzację produktów lokalnych.
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisano umowy ramowe dotyczące przyznania pomocy beneficjentom. Kwota 41 mln euro dla lokalnych grup działania to pieniądze z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), zaś 5 mln euro dla grup rybackich z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR) na lata 2014-20.
Na Śląsku zainwestują w rewitalizację gmin
- Lokalne grupy działania (LGD) to w pewnym sensie pośrednicy pomiędzy urzędem marszałkowskim a ostatecznymi beneficjentami. Każda taka lokalna grupa przygotowywała strategię rozwoju dla swojego obszaru, uwzględniając różne elementy, mocne i słabe strony - powiedział Robert Karpeta, zastępca dyrektora w Wydziale Terenów Wiejskich w urzędzie marszałkowskim w Katowicach.
Dodał, że LGD mają przygotowane działania, w ramach których ostateczni beneficjenci będą mogli składać wnioski, dostosowane do potrzeb lokalnych społeczności. Zazwyczaj nie są to działania związane z działalnością ściśle rolniczą - grupy najczęściej stawiają na rozwój przedsiębiorczości, agroturystyki, zwiększenie zatrudnienia oraz rozwój produktów lokalnych i regionalnych.
Jerzy Zakrzewski z LGD "Zielony wierzchołek Śląska", obejmującej m.in. Kłobuck, Blachownię i Krzepice powiedział, że uzyskane środki (w przypadku tej grupy ponad 3,2 mln euro) mają być przeznaczone na rozwój innowacyjności i przedsiębiorczości, ale też na małą infrastrukturę.
Śląskie gminy z dotacjami na fotowoltaikę. PROW zakończony
Stanisław Dąbrowa, wicemarszałek woj. śląskiego podkreślił, że samorządowi województwa zależy na rozwoju obszarów wiejskich - tak, by stawały się coraz atrakcyjniejsze i ludzie nie chcieli uciekać z nich do miast.
W poprzedniej perspektywie finansowej, na lata 2007-2013, w Śląskiem w ramach EFRROW zorganizowano m.in. 368 imprez sportowych i kulturalnych, wyremontowano lub wyposażono 180 świetlic, powstało 137 publikacji i stron internetowych, 316 obiektów małej infrastruktury turystycznej i wykonano 63 projekty zagospodarowania przestrzeni publicznej.
W poprzedniej perspektywie finansowej w regionie działało 15 LGD, które swoim zasięgiem obejmowały obszar stu gmin, zamieszkany przez blisko milion osób i miały do dyspozycji kwotę 151,5 mln zł. W nowym okresie programowania LGD obejmą obszar 125 gmin, zamieszkany przez 1,2 mln osób.