Mniej pośredników w handlu, czyli więcej zostaje dla rolnika
W województwie kujawsko-pomorskim powstaną kolejne miejsca, w których mieszkańcy będą mogli nabyć świeże produkty bezpośrednio od ich lokalnych wytwórców. W puli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jest około 14 mln zł na budowę, przebudowę lub wyposażenie targowisk.
- Tworzenie takich miejsc ma pomóc w skróceniu łańcucha pośredników między producentem a konsumentem. Dzięki nim mieszkańcy regionu mają możliwość zakupu świeżych i tańszych wyrobów, a lokalni wytwórcy łatwiej znajdują nabywców swoich produktów - mówi marszałek Piotr Całbecki.
Przybędzie nowoczesnych targowisk. Samorządy czekają na wnioski
W poprzednim rozdaniu unijnych środków (PROW na lata 2007-2013) w niewielkich miejscowościach Kujawsko-Pomorskiego (do 50 tysięcy mieszkańców) powstało w sumie 11 targowisk. Działają w Janikowie, Pakości, Wąbrzeźnie, Czernikowie, Więcborku Skrwilnie, Jabłonowie Pomorskim, Baruchowie, Sępólnie Krajeńskim, Kowalewie Pomorskim i Boniewie.
W nowym unijnym rozdaniu targowiska mogą powstać także w większych miastach - do 200 tysięcy mieszkańców.
Powinny być utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej, wyposażone w miejsca parkingowe, sanitariaty oraz odpływ wody deszczowej. Zadaszone stoiska mają zajmować co najmniej połowę powierzchni handlowej. Wszystkie targowiska będą też oznaczone nazwą "Mój Rynek".
Dotacje na targowiska i ujęcia wody dla Podlasia
To kolejny nabór wniosków o wsparcie, który urząd marszałkowski uruchomił w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Wcześniej rozdysponowano już środki na budowę lub modernizację blisko 200 kilometrów dróg lokalnych. W trakcie oceny są też wnioski o dofinansowanie inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś