Ministerstwo przypomina o ważnym naborze
Rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi, bądź wystąpieniem ASF mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy - przypomina ministerstwo rolnictwa.
Nabór rozpoczął się 11 marca i potrwa do końca grudnia 2021 r. O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez co najmniej jedną z klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna.
KRIR chce kredytów dla rolników z zabezpieczeniem na dopłatach
O pomoc mogą ponadto wnioskować rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał, w drodze decyzji, zabicie świń lub zniszczenie zwłok świń w celu zwalczania ASF.
Szkody musiały powstać w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie wsparcia lub w co najmniej jednym z 2 lat poprzedzających rok składania wniosku.
Wsparcie przysługuje, gdy straty w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich, czy rybach w wyniosły co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzających rok.
Wysokość poniesionych strat określa komisja powołana przez wojewodę.
W przypadku wstąpienia ASF o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał, w drodze decyzji, zabicie świń lub zniszczenie zwłok świń w celu zwalczania ASF, a w dniu wydania tej decyzji świnie, których dotyczyła ta decyzja, stanowiły co najmniej 30 proc. świń będących w posiadaniu rolnika.
Wieś i obszary wiejskie dostaną więcej pieniędzy z KPO
W siedzibie stada, w której przebywały świnie objęte ww. decyzją, po jej wykonaniu rolnik nie może utrzymywać świń.
Pomoc może być przyznana na inwestycje odtwarzające zniszczone składniki gospodarstwa - w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych.
W przypadku wystąpienia ASF - wsparcie może dotyczyć inwestycji innych niż związane z produkcją świń.
Wsparcie dla rolnika z powodu strat klęskowych w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 wynosi do 300 tys. zł, ale nie może przekroczyć poziomu 80 proc. kosztów kwalifikowalnych.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś