Jest pomysł na resztę środków z PROW. Chodzi o modernizację tych gospodarstw
Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej wnioskuje o takie przesunięcia środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, które pozwolą na możliwie najbardziej racjonalne rozdysponowanie niewykorzystanych do tej pory unijnych dotacji.
W ocenie Izby bardzo dobrym pomysłem będzie zabranie środków pozostałych w ramach PROW 2014-2020 z tych działań, które nie cieszą się wśród rolników popularnością i zabezpieczenie ich na modernizację gospodarstw mleczarskich oraz poprawę dobrostanu zwierząt, a w szczególności właśnie bydła mlecznego.
Nadzwyczajne wsparcie dla producentów trzody chlewnej
"Obecnie hodowla bydła mlecznego, najważniejszego działu rolnictwa w kraju, stoi przed nowymi wymaganiami. Przed hodowcami stawia się coraz wyżej poprzeczkę. Ogromne koszty produkcji oraz rosnące wymagania dotyczące ilości i jakości produktów mlecznych, a przede wszystkim dobrostanu zwierząt i warunków ich chowu, wymuszają stałą potrzebę trzymania ręki na pulsie i bacznego obserwowania zarówno branży, jak i całego rynku mleczarskiego" - pisze Grzegorz Leszczyński, prezes PIR który skierował wniosek do realizacji przez Krajową Radę Izb Rolniczych.
Jak dodaje, hodowla krów mlecznych jest dziedziną, w której cały czas pojawiają się nowe trendy i oczekiwania. A przed selekcją bydła mlecznego stoją nowe wymagania, które będą miały duży wpływ na jej kierunek w najbliższych latach.
"Biorąc pod uwagę poziom genetyczny populacji bydła, konieczne jest zwiększenie postępu genetycznego w celu poprawy jakości hodowlanej, a w tym m.in. płodności, odporności na schorzenia i choroby, jak również konieczność wprowadzenia nowych cech związanych z wykorzystaniem paszy, produkcji gazów cieplarnianych oraz adaptacji do zmian środowiskowych" - czytamy w wystąpieniu podlaskiego samorządu rolniczego.
To wszystko jest kapitałochłonne i wymaga ogromnych nakładów pieniężnych, więc Izba proponuje przesunięcia w PROW i sugeruje taką realokację środków finansowych, by możliwie najlepiej dopasować budżety poszczególnych instrumentów do rzeczywistych potrzeb zgłaszanych przez rolników, będących wnioskodawcami.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś