Gminy wiejskie dostaną setki milionów na gospodarkę wodno-ściekową
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 200 mln zł w formie pożyczek, na budowę lokalnych oczyszczalni ścieków, czy podłączania budynków do kanalizacji na terenach niezurbanizowanych.
Nabór wniosków rozpocznie się 17 czerwca, a budżet programu na lata 2019-2023 wynosi wspomniane 200 mln zł - poinformował Artur Michalski, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.
Fundusz poprawia wiceministra. Zamieszanie z wapnowaniem
Jak wyjaśniono, beneficjentami ogólnopolskiego programu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych będą wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które będą udzielać dofinansowania beneficjentom końcowym, czyli: jednostkom samorządu terytorialnego i ich związkom oraz podmiotom świadczącym usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych JST.
Pomoc finansowa będzie udzielana w formie preferencyjnych pożyczek (WIBOR - 3M, lecz nie mniej niż 2 proc.), które wojewódzkie fundusze będą mogły częściowo umorzyć. W zależności od zamożności gminy będzie to 50 lub 30 proc.
Fundusz tłumaczy, że przykładowe inwestycje, które mają szansę na wsparcie (również dla budynków zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe) to: lokalne oczyszczalnie ścieków dla budynków, osiedli mieszkaniowych oraz małych miejscowości o zwartej zabudowie o przepustowości powyżej 50 RLM; przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków; sieć kanalizacji sanitarnej dla obszaru, gdzie gęstość zabudowy jest wystarczająca, by budowę można było uznać za ekonomicznie uzasadnioną; podłączenia kanalizacyjne do budynków; ujęcia wody, stacje uzdatniania wody; sieć wodociągowa; podłączenia budynków do sieci wodociągowych.
Z finansowania wyłączone będą podłączenia do niezabudowanych nieruchomości oraz budynków, które nie są użytkowane.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś