Finansowe gwarancje dla sektora rolnego. Powstał specjalny fundusz
W Banku Gospodarstwa Krajowego powstał Fundusz Gwarancji Rolnych, który ma wspierać gospodarstwa i przedsiębiorstwa przetwórstwa rolno-spożywczego w dostępie do finansowania przez udzielanie gwarancji oraz dofinansowania w formie dopłat do oprocentowania kredytów obrotowych objętych gwarancjami.
Gwarancja z FGR może zostać udzielona w ramach dwóch poddziałań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020:
Zaliczki dopłat bezpośrednich na kontach rolników. Najnowsze dane
- "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" dla operacji typu "Modernizacja gospodarstw rolnych"
- "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój" dla typu operacji "Przetwórstwo i marketing produktów rolnych"
Gwarancja może zabezpieczyć do 80 proc. kwoty niespłaconego kapitału kredytu inwestycyjnego lub obrotowego udzielonego przez bank kredytujący przedsiębiorcom MŚP działającym w sektorze rolnym.
Fundusz został zasilony kwotą 291,8 mln zł, z tego 84,3 mln zł jest przeznaczone na dopłaty do oprocentowania kredytów obrotowych. W przypadku dużego zainteresowania programem, nie jest wykluczony wzrost alokacji i zwiększenie skali działania funduszu.
Fundusz Gwarancji Rolnych jest to pierwszy na rynku fundusz gwarancyjny BGK dostępny dla całego sektora rolnego - przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego i po raz pierwszy dla rolników.
Powstrzymuje skutki braku odpowiednich (z punktu widzenia banków) zabezpieczeń, m.in. w związku z ograniczeniami w zakresie egzekucji z majątku rolnika.
Gwarancja FGR jest dostępna w bankach kredytujących, które posiadają podpisaną umowę z BGK.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś