Dopłaty bezpośrednie dla większych gospodarstw od 19 stycznia
Od 19 stycznia możliwe będzie wypłacanie dopłat bezpośrednich dla większych gospodarstw - poinformował Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. Zapewnił, że dzięki uruchomieniu zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich "nie ma dużego zaburzenia jeżeli chodzi o przekazanie płatności dla rolników".
W związku ze stratami poniesionymi przez rolników z powodu suszy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po raz pierwszy wypłacała je od 16 października do 30 listopada 2015 roku. Pieniądze dostało ok. 80 proc. rolników ubiegających się o dopłaty. O wsparcie za 2015 rok stara się 1 mln 355 tys. osób.
W marcu ruszy nabór wniosków na modernizację
Od 1 grudnia rozpoczęto wypłatę pełnych płatności bezpośrednich. Z uwagi na opóźnienia we wdrażaniu kolejnych modułów systemu informatycznego ARiMR, pieniądze otrzymało dotychczas tylko ok. 252 tys. rolników na kwotę 256 mln zł.
Na razie pieniądze przekazywane są do gospodarstw, które nie są objęte tzw. dyscypliną finansową, czyli dla których kwota płatności nie przekracza 2000 euro (do ok. 7 hektarów).
- Wynika to z nieprzygotowania systemu informatycznego - tłumaczył wiceszef resortu rolnictwa. Jego zdaniem "przeliczono się z możliwościami budowy systemu". Prace nad systemem zaczęły się zbyt późno, a ponadto system jest dużo bardziej skomplikowany niż poprzedni - jest w nim 18 tytułów płatności. Ale jak zauważył wiceminister, rolnika nie interesuje czy system działa czy nie, tylko kiedy otrzyma pieniądze z ARiMR.
- System informatyczny jest drożny, ale nie ma tego, czego rolnicy oczekiwali, że wypłaty będą zdecydowanie wcześniej ze względu na problemy, które posiadają - stwierdził Zarudzki.
Podkreślił, że co roku jest tak, że wypłaty trwają od grudnia do czerwca następnego roku i nie ma możliwości natychmiastowej wypłaty pieniędzy wszystkim ubiegającym się o nie rolnikom. Kolejny moduł zostanie uruchomiony w lutym, a następny w kwietniu.
Dopłaty bezpośrednie 2015. ARiMR zakończyła wypłatę zaliczek
W pierwszym etapie wypłaty dostanie ok. pół miliona rolników. Po uruchomieniu drugiego modułu pieniądze otrzyma kolejne 500 tys. osób. I w kolejnym etapie, (kwiecień-czerwiec) pieniądze trafią do pozostałych.
Na tegoroczne dopłaty bezpośrednie jest około 14,5 mld zł, ale - jak przekonywał Zarudzki - nie są to pieniądze dane rolnikom "za darmo". W zamian mają oni określone obowiązki w postaci m.in. ochrony środowiska.
Dopłaty mają także rekompensować relatywnie niskie ceny żywności. Polityk dodał, że jeżeli na te wymogi nakładają się problemy klimatyczne, to dopłaty są często jedynym źródłem dochodów dla dużej części rolników. Zapewnił, że agencja będzie przygotowana na rozpoczęcie nowej kampanii zbierania wniosków o dopłaty za 2016 r.