Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie wydłużony

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Karolina Kropiwiec PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-06-2021,8:00 Aktualizacja: 02-06-2021,14:44
A A A

Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu do 25 czerwca prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, gdy nie będzie możliwości zapewnienia przez placówkę opieki nad dziećmi lub dorosłymi osobami niepełnosprawnymi – poinformowała Marlena Maląg, minister rodziny.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadzono w marcu ubiegłego roku na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Prawo do tego świadczenia przysługuje - póki co - do 6 czerwca.

modernizacja gospodarstw rolnych,prow 2014-2020, wsparcie dla rolnictwa

Modernizacja gospodarstw. Pięć naborów wniosków w jednym terminie

Do 19 sierpnia w ARiMR można ubiegać się o wsparcie finansowe na "Modernizację gospodarstw rolnych" we wszystkich pięciu obszarach. "Po raz pierwszy odbędą się w tym samym terminie nabory wniosków o przyznanie pomocy dotyczące...

Jak przekazała szefowa resortu rodziny, Rada Ministrów wydała jednak rozporządzenie, na mocy którego prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostaje wydłużone do 25 czerwca.

Będzie przysługiwało, tak jak do tej pory, w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania z powodu COVID-19 placówek zapewniających opiekę - czyli w przypadku, gdy nie będzie możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi lub dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami.

- Kwestia opieki nad dzieckiem lub dorosłą osobą z niepełnosprawnościami jest niezwykle ważna dla rodziców i opiekunów, jesteśmy tego świadomi, stąd decyzja o kolejnym wydłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w sytuacji, gdy placówka tej opieki nie zapewnia - podkreśliła Maląg.

Dodała, że zasiłek będzie przysługiwał na dotychczasowych zasadach. Mogą się o niego starać rodzice dzieci w wieku do lat 8; ubezpieczeni rodzice dzieci niepełnosprawnych do 16 lat lub do 18 lat jeśli mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub do 24 lat jeśli mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Prawo do zasiłku przysługuje także ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
 

Poleć
Udostępnij