Długi giełdowych spółek gwałtownie rosną
Z grona 430 krajowych spółek notowanych na głównym rynku GPW w Warszawie aż 65 zostało wpisanych do Krajowego Rejestru Długów. Ich łączny dług przekracza 22 miliony złotych i jest o ponad 150 procent wyższy niż przed 6 miesiącami.
"Mocny wzrost średniego zadłużenia to (...) zasługa jednego z ubiegłorocznych debiutantów, którego przeterminowane zobowiązania przekraczają 15 milionów złotych" - wyjaśnia, cytowany w komunikacie, Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.
KRD: co siódma giełdowa spółka nie płaci w terminie
Dane KRD oznaczają, że zadłużona jest mniej więcej co siódma giełdowa spółka. W sumie mają one 148 wierzycieli oraz 413 zobowiązań. Ich łączne zadłużenie sięga 22,3 miliona złotych. Średni dług przekracza więc 343 tysiące złotych.
Przedsiębiorstwo, które odpowiada za ponad 70 procent długów wszystkich spółek giełdowych notowanych w KRD ma siedem niezapłaconych w terminie zobowiązań na łączną kwotę 15,67 miliona złotych. Kolejne dwie spółki są daleko w tyle.
Niechlubny lider poprzedniego badania - przedstawiciel branży budowlanej - spadł na drugą pozycję. Jego łączne zadłużenie wciąż lekko przekracza 2 miliony złotych. Na trzecią lokatę "wskoczyła" spółka z branży informatycznej, której dług sięga 1,1 miliona złotych. Co ciekawe, jeszcze pół roku temu nie znajdowała się na liście dłużników. KRD nie podaje, o jakie spółki chodzi.
Podobnie, jak w poprzednim badaniu, w gronie giełdowych spółek-dłużników najwięcej jest przedstawicieli sektora budowlanego. Aż 14 z 65 przedsiębiorstw z GPW notowanych w rejestrze dłużników to firmy właśnie z tej branży. Ich łączne zadłużenie sięga 3,25 miliona złotych, czyli spadło o niespełna 800 tysięcy złotych. Kolejne "zadłużone" branże to handel (7 przedstawicieli) oraz finanse i informatyka (po 6 spółek-dłużników).
Na liście giełdowych dłużników znajdują się głównie mniejsze, ewentualnie średnie firmy. Są jednak wyjątki. Pół roku temu w Krajowym Rejestrze Długów notowany był także rynkowy gigant, spółka z pierwszej dziesiątki pod względem kapitalizacji. W obecnej edycji badania dołączyła do niej kolejna.