DIR: konieczne rządowe poręczenia dla rolniczych kredytów
Samorząd rolniczy z Dolnego Śląska postuluje takie zmiany, by rolnicy mogli korzystać z rządowych poręczeń przy staraniu się o potrzebne do prowadzenia gospodarstw kredyty. W jego ocenie, obecne rozwiązania nie sprawdzają się w praktyce.
Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej (DIR) zwrócił się do centrali rolniczego samorządu, czyli Krajowej Rady Izb Rolniczych, z wnioskiem o podjęcie działań na rzecz wdrożenia rozwiązań umożliwiających rolnikom korzystanie z rządowego poręczenia kredytów klęskowych, inwestycyjnych i obrotowych. Według wnioskodawców, w szczególności chodzi o kredyty preferencyjne dla gospodarstw poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych.
„Widniejące w regulacjach zapisy o możliwości skorzystania przez producentów rolnych z poręczeń kredytów udzielonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który uruchomił mechanizm wsparcia w postaci poręczeń i gwarancji kredytowych pochodzących ze środków Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, są na tyle złożone, że w praktyce poręczenia te są nieosiągalne dla rolników. Z informacji przekazanych przez doradcę od lat sporządzającego wnioski o wsparcie wynika, że pomimo, iż rolnicy zwracali się o taką pomoc - nie uzyskiwali jej” – czytamy w wystąpieniu DIR.
Finansowy oddech dla rolników? LIR postuluje zawieszenie spłaty kredytów
Jak w nim wskazano, obecna trudna sytuacja finansowa producentów rolnych sprawia, że zadłużenie gospodarstw wzrasta. W konsekwencji rolnicy mają obawy, iż będą mieli problemy z uzyskaniem nawet kredytów obrotowych. A przecież specyfika prowadzonej przez nich działalności sprawia, że działania, szczególnie inwestycyjne, bazują najczęściej na środkach uzyskanych z kredytów.
„Przy obecnej sytuacji rynkowej i już widocznym spadku liczby kupowanych pojazdów i maszyn rolniczych, widać kryzys tej branży. Prowadzenie produkcji rolnej jest nierozerwalnie związane z koniecznością ponoszenia nakładów na odnowienie parku maszynowego, na dostosowanie gospodarstwa do coraz to nowszych wymogów, a w przypadku wystąpienia klęsk - na wznowienie produkcji” – wymienia dolnośląska izba.
„W tej sytuacji poręczenie rządowe, możliwe w praktyce do uzyskania przez rolników, staje się w naszej ocenie niezbędnym elementem wsparcia” – podsumowuje DIR.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś