Będą większe dotacje do ubezpieczeń upraw rolniczych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-03-2017,8:55 Aktualizacja: 22-03-2017,9:14
A A A

Rolnicy będą mogli ubezpieczyć uprawy rolne od pełnego pakietu ryzyk albo od jednego lub kilku wybranych rodzajów ryzyka z dotacją do 65 proc. stawki ubezpieczenia - zakładają nowe przepisy przyjęte przez rząd. Dotyczyć to będzie m.in. zboża, rzepaku, ziemniaków.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła projekty nowelizacji dwóch ustaw o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz podjęła uchwałę w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej projektu zmiany programu pomocowego w zakresie dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

ubezpieczenia rolne, ubezpieczenie upraw, ubezpieczenie zwierząt, concordia ubezpieczenia

Ubezpieczyciele szykują nową ofertę. Rolnik może tylko zyskać

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach rolnych i zwierząt gospodarskich wprowadziła nowe zasady określania wysokości dotacji do składki ubezpieczeniowej w 2017 roku. Maksymalnie może teraz wynieść 65 proc., jednak jej ostateczna wysokość zależy od...

Nowe rozwiązania mają umożliwić producentom rolnym zawieranie w sezonie wiosennym umów ubezpieczenia już na nowych, korzystniejszych zasadach.

"Zaproponowano zmiany umożliwiające ubezpieczenie upraw rolnych od pełnego pakietu ryzyk albo od jednego lub kilku wybranych przez producenta rolnego rodzajów ryzyka - przy zachowaniu możliwości skorzystania przez niego z dopłaty do składki z budżetu państwa na maksymalnym poziomie, to jest w 2017 r. w wysokości 65 proc. Dotyczyć to będzie najbardziej powszechnych upraw rolnych takich jak: zboża, rzepak, ziemniaki, kukurydza, rośliny strączkowe, buraki cukrowe" - poinformowało CIR.

Nowe rozwiązania przyczynią się do poprawy konkurencyjności gospodarstw rolnych przez ograniczenie ryzyka utraty przez nich przychodów w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Umożliwi to producentom rolnym zawieranie w sezonie wiosennym umów ubezpieczenia już na nowych, korzystniejszych zasadach.

Jacek Bogucki, ministersto rolnictwa, ubezpieczenia, straty w rolnictwie, odszkodowanie

Bogucki: wciąż za mało ubezpieczeń w rolnictwie

Stan ubezpieczeń rolnych jest niezadawalający, wiąż zbyt mało rolników ubezpiecza swoje uprawy, ale także zbyt mało towarzystw ubezpieczeniowych chce zająć się taką działalnością - powiedział PAP wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. ...

Zgodnie z projektem, w przypadku zawarcia umowy obejmującej jeden lub kilka wybranych przez producenta rolnego rodzajów ryzyka, dopłaty do składek ubezpieczenia będą przysługiwały w wysokości 65 proc. składki, jeżeli określone przez zakłady ubezpieczeń stawki taryfowe nie przekroczą odpowiednio: 9, 12 i 15 proc. sumy ubezpieczenia.

"Jeżeli oferowane przez zakłady ubezpieczeń stawki taryfowe przekroczą odpowiednio: 9, 12 i 15 proc. sumy ubezpieczenia - dopłaty będą proporcjonalnie pomniejszane o wysokość ich przekroczenia, przy zachowaniu zasady nieuwzględniania w wyliczeniach stawek taryfowych dla ryzyka suszy i ujemnych skutków przezimowania. Nie będzie to dotyczyło upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek. W przypadku tych upraw, po przekroczeniu stawek taryfowych, dopłata będzie przysługiwała do 65 proc. składki" - czytamy w komunikacie.

W stosunku do ubezpieczeń przyjętych w 2016 r. zaproponowane rozwiązania oznaczają poprawę procentowej stawki taryfowej ubezpieczenia dla składki z dopłatami z 3,5 lub 5 proc. do 9, 12 i 15 proc.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
 

Poleć
Udostępnij