Banki spodziewają się spadku popytu na kredyty mieszkaniowe
Banki spodziewają się w III kwartale tego roku istotnego spadku popytu na kredyty mieszkaniowe i zapowiadają kontynuację zaostrzania polityki kredytowej w tym obszarze - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Narodowego Banku Polskiego.
Raport "Sytuacja na rynku kredytowym - wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych" omawia zmiany w polityce kredytowej i popycie na kredyty obserwowane przez banki w II kwartale 2016 r. oraz przewidywania na III kwartał 2016 r.
Tanie mieszkania na wynajem będą bardziej dostępne
Zaostrzenie warunków udzielania kredytów banki uzasadniały głównie bieżącą lub oczekiwaną sytuacją kapitałową, przewidywaną sytuacją gospodarczą oraz ryzykiem związanym z sytuacją największych kredytobiorców.
Wskazano, że w II kwartale 2016 r. banki zauważyły spadek popytu zgłaszanego ze strony dużych przedsiębiorstw, a w przypadku MSP brak zmian popytu.
Tanie mieszkania czynszowe powstaną w całej Polsce
W przypadku kredytów mieszkaniowych w II kwartale 2016 r. banki kontynuowały zaostrzanie kryteriów oraz - w mniejszym stopniu - warunków ich udzielania. Zwiększone zostały wymagania dotyczące zabezpieczeń i wymaganego wkładu własnego kredytobiorcy oraz podwyższone marże kredytowe i pozaodsetkowe koszty kredytu.
Według NBP do głównych przyczyn zaostrzenia polityki kredytowej banki zaliczyły wejście w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Jednocześnie po raz pierwszy od trzech kwartałów banki odczuły spadek popytu na kredyty mieszkaniowe, co - w ich opinii - było efektem głównie zaostrzenie polityki kredytowej.
ANR będzie mogła kontrolować nabycie każdej nieruchomości rolnej
W obszarze kredytów konsumpcyjnych ankietowane banki nie zmieniły istotnie kryteriów ich udzielania w II kwartale 2016 r. Niektóre banki dokonały jednak niewielkich zmian w warunkach przyznawania takich kredytów (m.in. obniżyły marże kredytowe).
"W II kwartale 2016 r. według banków wzrósł popyt na kredyty konsumpcyjne. W III kwartale 2016 r. banki przewidują brak istotnych zmian w polityce kredytowej oraz niewielki wzrost popytu" - dodano.
Zgodnie z informacją NBP, ankietę, która była podstawą raportu, wypełniło - na przełomie czerwca i lipca 2016 r. - 25 banków o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 86 proc.