Aplikacje usprawniają prowadzenie gospodarstwa. Są na to pieniądze
W czerwcu planowany jest kolejny ważny nabór wniosków z PROW 2014-2020. Będzie to "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" w ramach operacji "Modernizacja gospodarstw rolnych". Z pewnością zainteresuje to rolników, którzy myślą o unowocześnieniu gospodarstw przez zakup oprogramowania komputerowego.
Na jakich warunkach takie wydatki zaliczają się do tzw. "kosztów kwalifikowalnych", za które można otrzymać zwrot ze środków unijnych? Chcąc modernizować i rozwijać gospodarstwo można zdecydować się na różne rozwiązania.
Rolnicy nie spieszą się ze składaniem wniosków o dopłaty
Mogą być to inwestycje w maszyny czy pojazdy, ale też mniejsze, lecz równie skuteczne usprawnienia, czy aplikacje i programy do zarządzania gospodarstwem. Najbliższe nabory wniosków w ramach PROW 2014-2020 dają spore pole do działania w tym zakresie.
- W kosztach kwalifikowalnych w ramach naboru wniosków na "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" można ująć m.in. koszty zakupu sprzętu komputerowego, zakupu lub rozwoju oprogramowania komputerowego oraz zakupu patentów, licencji, praw autorskich i znaków towarowych - mówi Roman Grzesiak, koordynator projektów Agro-grupa.pl i AGREGO Grupa.
- Rolnicy składający wnioski i spełniający określone kryteria mogą ze środków unijnych dostać zwrot za wydatki poniesione na zakup narzędzi informatycznych, także takich, jak oprogramowanie komputerowe na zasadzie licencji. Potwierdzają to nasze dotychczasowe doświadczenia i informacje uzyskane z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - dodaje.
Przetwórcy mogą składać wnioski o przyznanie pomocy
Inwestycje w narzędzia informatyczne muszą być jednak bezpośrednio związane z działalnością i produkcją, w której rolnik wykorzystuje sprzęt komputerowy. Mogą też dotyczyć przygotowania do sprzedaży produktów wytwarzanych w gospodarstwie.
Większość aplikacji i programów do zarządzania gospodarstwem dostępna jest dla rolników i doradców w wersji testowej i rozszerzonej.
- Co ważne, zakupienie licencji na oprogramowanie komputerowe również podlega zwrotowi ze środków unijnych. Niektórzy rolnicy decydują się na użytkowanie programu dopiero wtedy, gdy uda im się podpisać umowę o przyznaniu pomocy z ARiMR. W takiej sytuacji w kosztach kwalifikowalnych mogą ująć koszt użytkowania danej licencji od dnia jej zakupu do dnia, w którym upływa 5 lat od planowanej przez agencję wypłaty płatności końcowej - mówi na koniec Grzesiak.