16 października ruszy wypłata zaliczek dla rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-08-2020,19:00 Aktualizacja: 25-08-2020,19:42
A A A

Od 16 października ARiMR będzie wypłacała 70 proc. zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich za 2020 r. Wypłaty mają przyczynić się do poprawy płynności finansowej gospodarstw - wynika z projektu rozporządzenia ministra rolnictwa.

Zgodnie z nim zaliczki będą realizowane na maksymalnym dopuszczalnym przepisami UE poziomie 70 proc. Przy kalkulacji kwoty będzie brana pod uwagę powierzchnia gruntów albo liczba zwierząt stwierdzona w ramach kontroli administracyjnej.

buraki cukrowe, pieniądze, dopłaty, WPR

Płatności bezpośrednie. Jak będzie w przyszłym roku?

Zarówno płatność związana z produkcją buraków cukrowych, jak i pozostałe płatności bezpośrednie w roku 2021, będą przyznawane na takich samych zasadach i w tej samej formie, co obecnie - poinformował resort rolnictwa. Natomiast - jak...

Wypłata ma się ruszyć 16 października, czyli w najwcześniejszym możliwym terminie wynikającym z przepisów UE. Realizacja potrwa do końca listopada. Od 1 grudnia wypłacane rolnikom będą dopłaty bezpośrednie.

Według resortu rolnictwa "wypłata zaliczek na poziomie 70 proc. pozwoli w maksymalnym stopniu wykorzystać potencjał tego instrumentu w poprawie płynności finansowej gospodarstw".

Wypłata zaliczek dotyczy: jednolitej płatności obszarowej, płatności za: zazielenienie, dla młodych rolników, dodatkowej, do krów, do bydła, do owiec, do kóz, do roślin pastewnych, do roślin strączkowych na ziarno, do buraków cukrowych, do ziemniaków skrobiowych, do pomidorów, do truskawek, do chmielu, do lnu, do konopi włóknistych oraz wsparcia w ramach systemu dla małych gospodarstw) oraz finansowania zaliczek na poczet przejściowego wsparcia krajowego (tj. płatności niezwiązanej do tytoniu).

Zaliczki z tytułu dopłat bezpośrednich trafią do ponad 1,3 mln rolników.

susza rolnicza, straty w rolnictwie, covid-19, wsparcie da rolnictwa

Pomoc COVID-19 dla rolników poszkodowanych przez suszę

Rolnicy mogą już składać wnioski o udzielenie pomocy w związku z trudną sytuacją wywołaną epidemią COVID-19 i po stratach suszowych - poinformowało ministerstwo rolnictwa. Dokumenty należy składać do biur powiatowych ARiMR, a na wypłatę zaplanowano...

Wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2020 r. pochłonie nie więcej niż 2 362 mln euro środków unijnych i nie więcej niż ok. 16 mln euro środków krajowych, czyli łącznie nie więcej niż 2 379 mln euro - oszacowano w projekcie rozporządzenia.

Ministerstwo rolnictwa przygotowało także projekt dotyczący wypłaty zaliczek dla płatności realizowanych w Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Chodzi o premię pielęgnacyjną lub zalesieniową, dopłatę rolno-środowiskowo-klimatyczną, płatność ekologiczną, płatność z tytułu gospodarowanie w niekorzystnych warunkach (tzw. płatność ONW).

"W 2020 r., ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19, a także w związku z wystąpieniem suszy, znaczna część gospodarstw rolnych w Polsce doświadczyła trudności finansowych i problemów z płynnością finansową, które w istotny sposób wpłynęły na pogorszenie zdolności gospodarstw do realizacji zobowiązań. Okoliczności te stanowią przesłankę do wypłaty zaliczek na poczet pomocy finansowej w ramach niektórych działań objętych PROW 2014-2020" - napisano w uzasadnieniu projektu.

dochody rolników, koniunktura w rolnictwie, produkcja roślinna, raport gus

GUS: dochody rolników poszły w górę

Wzrost cen w kraju w 2019 r. poprawił sytuację ekonomiczną producentów rolnych, zwłaszcza specjalizujących się w produkcji roślinnej. Dochód przedsiębiorcy rolnego w ub.r. był wyższy niż w 2018 r. o 8,4 proc. i wyniósł 44 217...

Zaliczki te będą wynosiły 85 proc. tych płatności i będą dotyczyły ok. 850 tys. beneficjentów.

Według szacunków ministerstwa pieniądze na wypłatę zaliczek na poczet pomocy w ramach niektórych działań PROW 2014-2020 zapewnione są w ramach unijnych środków (budżetu PROW 2014-2020).

Wypłaty pochłoną ok. 530 mln euro (ok. 2 282 mln zł), w tym z budżetu krajowego około 193 mln euro (ok. 830 mln zł), z budżetu UE ok. 337 mln euro (ok. 1 452 mln zł).

Zatem wejście w życie rozporządzenia nie powoduje dodatkowych skutków finansowych dla budżetu państwa. Rozporządzenia są opiniowane, zakłada się, że wejdą w życie z dniem 16 października.
 

Poleć
Udostępnij