100 tysięcy na zabezpieczenie gospodarstwa przed ASF
Rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świn do 28 lutego mogą składać wnioski o pomoc. Maksymalne dofinansowanie to 100 tysięcy złotych.
Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wsparcie "Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej" to propozycja pomocy finansowana z budżetu PROW 2014-2020.
Zasiłek opiekuńczy w KRUS ponownie przysługuje
O wsparcie mogą wystąpić rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą nie mniej niż 50 sztuk świń lub zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach wariantu 7.4. "Zachowanie lokalnych ras świń" i chcą wykonać inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.
ARIMR podała, że takie przedsięwzięcia mogą otrzymać maksymalnie 100 tys. zł w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, a wysokość dofinansowania nie może przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację takiej inwestycji.
Pomoc można otrzymać na utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenie do dezynfekcji, wykonanie inwestycji, dzięki której trzoda chlewna będzie utrzymywana w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach z osobnym wejściem, nie łączących się z pomieszczeniami, w których znajdują się inne zwierzęta - czytamy.
Tysiące wniosków o pomoc komputerową wpływają do ARiMR
O pomoc mogą się starać też spółki wodne lub związki spółek wodnych, w których większość członków stanowią rolnicy posiadający grunty rolne.
Wsparcie będzie udzielone na inwestycje w sprzęt zmechanizowany służący do utrzymania w dobrym stanie urządzeń melioracji wodnych, wykorzystywanych do celów ochrony gospodarstw przed skutkami powodzi, podtopień lub deszczu nawalnego - wskazano.
Maksymalna wysokość wsparcia to 1 mln zł w całym okresie realizacji PROW 2014-2020. Limit dofinansowania wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji. Pieniądze można wykorzystać na zakup np. koparek, ciągników, rębaków do drewna, kos spalinowych czy kosiarek samojezdnych.
Wnioski o przyznanie pomocy można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR, przez platformę ePUAP lub przesłać rejestrowaną przesyłką pocztową nadaną w placówce Poczty Polskiej.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś