W Karolewie łamali sobie głowy na OWiUR. Z pasją!
Ponad trzydzieści procent uczniów Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w podbydgoskim Karolewie przystąpiło do szkolnych eliminacji XL edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.
123 uczniów rywalizowało w pięciu blokach tematycznych: produkcja roślinna (22), produkcja zwierzęca (12), mechanizacja rolnictwa (22), Żywienie człowieka i gospodarstwo domowe - technologia żywności (40) i architektura krajobrazu (27).
Na pierwszy ogień poszedł test pisemny. Przez godzinę uczniowie musieli odpowiedzieć na 60 pytań. Niektórzy uporali się z nimi już po niespełna kwadransie. - Większość pytań była naprawdę łatwa, choć zdarzały się też trudniejsze. Kierowałem się zasadą, że pierwsza myśl jest najlepsza i nie kombinowałem wiele, dlatego tak szybko uporałem się z testem - powiedział multiportalowi agropolska.pl Andrzej Glonek z 2 klasy technikum, który startował w bloku produkcja roślinna.
Zadowoleni z testu byli również inni uczniowie. - Do olimpiady sporo się uczyłam. Mam nadzieję, że trud nie poszedł na marne i dałam radę. Wiele pomogli mi nauczyciele, którzy przygotowywali nas do zmagań - mówiła Julia Głowacka z 3 klasy technikum, która głowiła się nad pytaniami z technologii żywności i jak się okazało była najlepsza w swoim bloku.
Nie do końca jednak było tak łatwo. Nie brakowało bowiem pytań, które sprawiły uczniom sporo problemów. - Kilka pytań mnie bardzo zaskoczyło i nie znałem na nie odpowiedzi. Nie miałem na przykład pojęcia, jakiej rośliny szkodnikiem jest osiewnik rolowiec. Strzeliłem w ciemno, ale, niestety nie trafiłem - wyznał Karol Andrzejewski z 4 klasy technikum głowiący się na testem z produkcji roślinnej.
Po godzinie uczniowie przystąpili do zmagań praktycznych. Musieli odpowiedzieć na trzy pytania, za które można było "zgarnąć" łącznie aż 60 punktów.
Przedstawiciele Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie uczestniczą w OWiUR od samego początku. I to z sukcesami. - W ostatnich trzech edycjach Krystian Putynkowski i Dawid Koźlinka byli w ścisłej czołówce centralnych zmagań - poinformował Piotr Zamojdzin, nauczyciel przygotowujący swoich podopiecznych do rywalizacji w bloku produkcja roślinna. - Przed rokiem Krystian był czwarty w bloku produkcja roślinna, a Dawid w mechanizacji - dodaje.
Do szkolnych eliminacji uczniowie przystąpili z marszu, bez specjalnych przygotowań. - W olimpiadzie startuje wielu pasjonatów, których wiedza znacznie przekracza materiał przerabiany w szkole - zapewnia Zbigniew Dolny, nauczyciel odpowiedzialny za produkcję zwierzęcą. - By odnieść sukces trzeba sporo czytać fachowej prasy i publikacji. Ponad 60 procent pytań na olimpiadzie wykracza poza program szkolny. Nigdy jednak nie odmawiamy młodzieży pomocy i zawsze służymy radą - tłumaczy.
Do eliminacji okręgowych, które zaplanowano w dniach 22-23 kwietnia 2016 roku zakwalifikowali się z Karolewa zwycięzcy bloków tematycznych: Julia Głowacka, Patrycja Jankowska, Karol Andrzejewski, Paweł Kowalski oraz Rafał Dąbrowski.
- Na pewno będą dobrze przygotowani do tego etapu. Będziemy razem pracować, rozwiązywać testy z minionych lat, ukierunkowywać młodzież. To będzie już grupa pasjonatów ze sporą wiedzą - mówią zgodnie na koniec nauczyciele Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w podbydgoskim Karolewie.
Wyniki:
- Blok produkcja roślinna
1. Karol Andrzejewski
2. Krzysztof Rode
3. Karol Kujawa
- Blok mechanizacja rolnictwa
1. Paweł Kowalski
2. Krystian Przybylski
3. Michał Gągola
- Blok architektura krajobrazu
1. Patrycja Jankowska
2. Angelika Osiecka
3. Małgorzata Głodek
- Blok produkcja zwierzęca
1. Rafał Dąbrowski
2. Mirosław Hejmej
3. Mateusz Chmiel
- Blok żywienie człowieka i gospodarstwo domowe - technologia żywności
1. Julia Głowacka
2. Anna Tereś
3. Agata Ligocka
Patronem medialnym XL edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA, a także multiportal agropolska.pl. Organizatorem zmagań jest Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.