Pasze płynne i stałe w odchowie cieląt, przyczyny i profilaktyka zapaleń płuc oraz kompleksowe podejście do biegunek. To główne tematy konferencji, która odbyła się 9 lutego w Samostrzelu w woj. kujawsko-pomorskim.
"Wyzwania współczesnego rynku mleka" pod takim tytułem firma Josera zorganizowała pod koniec stycznia br cykl konferencji w trzech miejscowościach Ryn (woj. warmińsko-mazurskie) Ossa (woj. łódzkie) oraz Tarnowo...
Święto Krowy po raz siódmy odbyło się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa w Samostrzelu. W jego ramach zorganizowano konferencję pt. Odchów cieląt - nowe wyzwania.
Pojenie siarą oraz stosowanie pasz płynnych w odchowie cieląt omówił prof. dr hab. inż. Zygmunt Maciej Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
- Celem odchowu młodzieży jest mała ilość upadków oraz biegunek i chorób płuc u cieląt, szybkie przejście z drogich preparatów płynnych na pasze stałe, a także utrzymanie dobrego wzrostu i zdrowia zwierząt po ich odsadzeniu. Jednak współcześnie wśród celów stawianych w odchowie młodzieży znajduje się również przyśpieszenie wieku pierwszego wycielenia oraz programowanie przyszłej wydajności mlecznej - tłumaczył prof. Kowalski.
Określając właściwy termin pierwszego krycia jałówek należy skupić się na ich wzroście i masie ciała, a nie na ich wieku.
- Jałówki przy pierwszym kryciu powinny ważyć 360-400 kg, mieć wysokość w kłębie 125-127 cm i być w kondycji, która pozwala zaobserwować pięć żeber po prawej stronie tułowia - mówił profesor.
Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprosił rolników i hodowców bydła mięsnego do Sitna koło Zamościa na konferencję "Produkcja żywca wołowego wysokiej jakości". Największe zainteresowanie gości wzbudził wykład...
O zastosowaniu pasz stałych w odchowie cieląt opowiedział dr inż. Paweł Górka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
- Odsadzenie cieląt od mleka rozpoczynamy w chwili kiedy zaczynają one zjadać 400-500 g mieszanki treściwej na dzień. Proces ten powinien przebiegać stopniowo i trwać od 7 do 10 dni. Po całkowitym wycofaniu mleka z ich diety powinny one zjadać od 1 do 1,5 kg mieszanki treściwej na dzień - mówił Paweł Górka.
Wpływ odchowu cieląt na ich przyszłą wydajność omówiła mgr inż. Katarzyna Jarząbek z firmy Josera Polska.
Jednym z elementów wpływających na zdrowie cieląt jest przebieg porodu. U zwierząt pochodzących od krów, u których wystąpiły komplikacje przy wycieleniu obserwuje się brak odruchu ssania przez pierwsze cztery godziny po urodzeniu. Jednocześnie spędzają one trzy razy mniej czasu w pozycji stojącej w porównaniu z cielętami pochodzącymi z prawidłowych porodów fizjologicznych.
Wybrane aspekty chorób układu oddechowego bydła omówił dr Michał Bednarski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a o bakteryjnym zapaleniu płuc i nowoczesnych metodach profilaktyki opowiedział lekarz weterynarii Przemysław Błaszczyk z firmy Hipra.
Odchów cieląt i jałówek, porównanie kosztów eksploatacji poziomego i pionowego wozu paszowego oraz wpływ wapnowania na odczyn gleby i plonowanie roślin. To główne tematy spotkania zorganizowanego dla...
- Zespół oddechowy bydła (BRD) jest jedną z głównych przyczyn strat w produkcji wołowiny i mleka. Jednostka ta wśród opasów wywołuje śmiertelność na poziomie 70 proc., a w fermach mlecznych 35-50 proc. upadków cieląt przypisuje się przypadkom BRD - tłumaczył Przemysław Błaszczyk.
Kompleksowe podejście do biegunek u cieląt omówił dr nauk rolniczych, lekarz weterynarii Wojciech Korczyński z firmy Vetoquinol Biowet.
W przypadku pojawienia się biegunki u cieląt w pierwszej kolejności należy uzupełnić niedobór wody oraz elektrolitów, a następnie dostarczyć wodorowęglany lub ich prekursory, które wyrównują pH krwi. Cielętom należy również dostarczyć energię w postaci glukozy i aminokwasów (glicyny i glutaminy).
Lekarz weterynarii Sławomir Jan Kowalczyk z VetExpert przedstawił przyczyny niepowodzeń w transferze odporności siarowej nowo narodzonych cieląt.
- Problem z niedoborem przeciwciał dotyczy od 15 do 68 proc. cieląt i wynika on ze złej jakości siary lub niewłaściwego jej podania - mówił Kowalczyk.
Stężenie przeciwciał w siarze powinno przekraczać 50 gram na litr. Dobrą praktyką jest podanie pierwszej porcji siary w ilości 2-4 litry do 30 minut po porodzie, a najpóźniej do 2 godz.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Przychodnię Weterynaryjną „Centrum” w Kcyni przy współpracy Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa w Samostrzelu oraz firm: Hipra Polska, VetExpert, SHIUZ Bydgoszcz, Josera Polska, Fatro Polska, Vetoquinol Biowet.