Zlikwidują ważne ministerstwo. Rząd podjął decyzję
Rząd przyjął uchwałę o likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa - oświadczyła we wtorek premier Beata Szydło po posiedzeniu Rady Ministrów. Podkreśliła, że MSP będzie funkcjonowało do końca tego roku, a od stycznia 2017 r. jego obowiązki przejmie nowy podmiot.
- W programie naszego rządu jest założone, że Ministerstwo Skarbu Państwa przestanie istnieć. Dzisiaj pan minister (skarbu) Dawid Jackiewicz przedstawił uchwałę, która pokazuje harmonogram wygaszania Ministerstwa Skarbu Państwa. Zgodnie z uchwałą, która została przyjęta, Ministerstwo Skarbu Państwa będzie funkcjonowało do końca bieżącego roku i od stycznia przyszłego roku jego obowiązki przejmie nowy podmiot - podkreśliła szefowa rządu na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.
Zapowiada się rewolucja w funkcjonowaniu spółek Skarbu Państwa
Centrum Informacyjne Rządu (CIR) podkreśliło we wtorek, że realizowana w poprzednich latach strategia MSP, nastawiona na prywatyzację i komunalizację mienia, powinna "ustąpić miejsca efektywnemu zarządzaniu majątkiem państwa, koncentrować się na profesjonalizacji i aktywizacji nadzoru właścicielskiego, a także wspierać działania zapewniające uzyskiwanie efektów synergii w celu budowania wartości tego majątku z myślą o przyszłych pokoleniach Polaków".
"Istotnym elementem reformy ma być w szczególności likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa i przekazanie wybranych kompetencji dotyczących nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa będących w nadzorze Ministerstwa Skarbu Państwa do wyspecjalizowanego podmiotu" - zaznaczyło CIR.
W spółkach Skarbu Państwa już tak dużo nie zarobią
Pod koniec czerwca szef resortu skarbu mówił, że chciałby, aby holding bądź agencja zastępujące MSP zostały powołane w pierwszym kwartale 2017 r. Zaznaczył, że likwidacja MSP i powołanie nowego podmiotu musi być "zsynchronizowane".
W nowym podmiocie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra skarbu, mają się znaleźć najważniejsze spółki Skarbu Państwa. Wśród nich Jackiewicz wymieniał m.in. KGHM, Grupę Azoty, PLL LOT, PZU.
Jak mówił, znajdą się też tam być może grupy związane z sektorem energetycznym, co - jak podkreślał - będzie zależało od współpracy z ministrem energii. Głównym celem tego podmiotu ma być dbałość o wzrost wartości spółek Skarbu Państwa.