Susza występuje tylko w 6 województwach
Susza występuje już tylko na terenie 6 województw. Największy niedobór wody jest nadal w woj. lubuskim. Susza najbardziej dotyka kukurydzę na kiszonkę, ziemniaki oraz krzewy owocowe - informuje w ostatnim raporcie Instytut Upraw Gleboznawstwa i Nawożenia (IUNG).
- Deficyt wody dla roślin znacznie zmalał, a tym samym spowodował, że obszar z suszą rolniczą znacznie zmniejszył się, zwłaszcza w uprawach: kukurydzy na kiszonkę i ziarno oraz krzewów owocowych - poinformował IUNG w komunikacie.
Największy deficyt wody w okresie od 11 lipca do 10 września br., podobnie jak w poprzednich okresach raportowania, notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Duże braki wody występują także na terenie Pojezierza Wielkopolskiego, na Kujawach, w północnej części Polesia Lubelskiego oraz we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego.
Wiele gospodarstw nie dostanie "pomocy suszowej"? Izba apeluje do ministra
Susza rolnicza notowana jest na terenie sześciu województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego.
Niedobór wody jest odczuwalny dla upraw kukurydzy na kiszonkę - odnotowano ją w 106 gminach Polski (4,28 proc. gmin kraju). Susza dotyka także plantacje ziemniaków i krzewy owocowe.
- W ostatnim okresie raportowania zanotowano znaczne zmniejszenie liczby gmin z suszą we wszystkich monitorowanych uprawach. Zmniejszenie to wynosiło od 7 gmin w przypadku buraka cukrowego po 395 gmin w uprawach kukurydzy na kiszonkę - czytamy w raporcie IUNG.
Według danych na 11 września br. przekazanych do ministerstwa rolnictwa, w 1700 gminach pracują komisje szacujące straty spowodowane suszą. Liczba poszkodowanych gospodarstw rolnych wynosi 213 538. Powierzchnia upraw dotkniętych suszą wynosi blisko 3,7 mln ha.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś