Rolnicy mają kłopoty. Ale nowe budynki stawiają

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-12-2019,8:10 Aktualizacja: 20-12-2019,8:42
A A A

Mimo kłopotów, jakie coraz częściej napotykają przy swoich inwestycjach rolnicy, w gospodarstwach przez trzy kwartały wybudowano blisko 5 tysięcy nowych obiektów. Wsparcie w tym zakresie wciąż jest jednak potrzebne.

Chodzi o opisywane przez nas wielokrotnie blokowanie inwestycji rolniczych przez innych, najczęściej napływowych mieszkańców wsi.

gmina gnojno, Paulina Jurkowska, Stefan Fliszkiewicz, produkcja nawozów

Mieszkańcy przeciwni budowie zakładu. Boją się smrodu i gryzoni

W Skadli (gm. Gnojno, woj. świętokrzyskie) ma powstać zakład produkujący nawóz organiczno-mineralny. Mieszkańcy miejscowości i okolicznych nie zamierzają się jednak zgodzić na rozpoczęcie budowy. Inwestycja obejmuje budowę zakładu z halą...

Obawiające się brzydkich zapachów, hałasu itd. grupy osób są w stanie skutecznie wpływać na organy samorządowe i odwlekać w czasie lub wręcz uniemożliwić stawianie nowych obór, chlewni, a nawet garaży i magazynów.

Zdaniem izb rolniczych - o czym mowa była m.in. podczas niedawnego Forum Rad Powiatowych Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej - w każdej gminie powinny być plany zagospodarowania przestrzennego, a nie tylko studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które jest dokumentem bardziej ogólnym.

W takich miejscowych, konkretnych planach zagospodarowania należy w opinii rolniczego samorządu określać strefy produkcji rolnej, by ją umocować prawnie i jednocześnie wykluczyć wówczas zabudowę jednorodzinną.

Na szczęście inwestycje w gospodarstwach mimo wszystko są realizowane. Jak podał właśnie Główny Urząd Statystyczny, przez trzy kwartały bieżącego roku przekazano do eksploatacji 16 974 nowe budynki niemieszkalne.

Samowole budowlane będzie łatwiej zalegalizować

Uproszczenie ścieżki administracyjnej legalizacji starszych samowoli budowlanych, których na wsiach nie brakuje oraz budowy urządzeń melioracji wodnych - zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane oraz...

Z tego 4812 stanowiły nowe budynki gospodarstw rolnych - o 1,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Łączna powierzchnia użytkowa takich obiektów wyniosła 2017,6 tys. m kw. (spadek o 10 proc. rok do roku).

"Największym udziałem powierzchni w wartości ogólnopolskiej cechowały się województwa: mazowieckie (25 proc.), wielkopolskie (21,1 proc.) oraz podlaskie (10,4 proc.), a najmniejszym: zachodniopomorskie, podkarpackie oraz śląskie - odpowiednio 0,8, 1,4 oraz 1,5 proc." - wyliczył GUS.

W tym okresie przekazano do użytkowania także 1762 nowe budynki magazynowe (o 8,1 proc. więcej niż przed rokiem). Ich łączna powierzchnia użytkowa wzrosła  o 19,2 proc. do 3513,1 tys. m kw., osiągając największą wartość w województwach: śląskim (18,6 proc. udziału w kraju), łódzkim (14,9 proc.) i wielkopolskim (14 proc.).

Najmniejszą powierzchnię odnotowano w podlaskim i lubuskim (po 1,3 proc.) oraz lubelskim (1,5 proc.).
 

Poleć
Udostępnij