Program Czyste Powietrze wchodzi do pierwszych gmin
W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano porozumienia z kilkudziesięcioma mazowieckimi gminami, które chcą współpracować przy realizacji Programu Czyste Powietrze.
- Dzięki uruchomieniu pilotażu z udziałem gmin otwieramy kolejny kanał dystrybucji. Przyspieszy to znacznie prace, a także pozwoli oszacować koszty obsługi programu po stronie samorządów - powiedział Henryk Kowalczyk, minister środowiska.
Sąsiedzi Cukrowni Strzelin odetchną świeższym powietrzem
- Na mocy porozumienia gminy będą zaangażowane w obsługę wnioskodawców Programu Czyste Powietrze poprzez włączenie się w proces ich przyjmowania i weryfikacji - dodał szef resortu.
- Wprowadzamy przede wszystkim ułatwienia dla beneficjentów, którzy nie będą musieli jechać do Warszawy czy Wydziału Zamiejscowego Funduszu żeby złożyć wniosek, czy dokonać korekt. Teraz będzie można tego dokonać w urzędzie gminy. To duże ułatwienie i dobra prognoza na przyszłość - powiedziała Anna Król, prezes WFOŚiGW w Warszawie.
Specjalnie wydelegowani przez samorządy pracownicy mają pomagać wnioskodawcom w wypełnieniu stosownych dokumentów, dzięki którym będą mogli otrzymać pomoc finansową. Następnie dokument trafi do wojewódzkiego funduszu.
Lista gmin, które chcą współpracować przy Programie Czyste Powietrze jest otwarta. Jego celem jest poprawa jakości powietrza.
Można otrzymać dotację i pożyczki na termomodernizację domów połączoną z wymianą źródeł ciepła ze starych na nowe, spełniające najwyższe normy. Do tej pory na Mazowszu złożono 7,5 tys. wniosków o pomoc finansową i wydano 3 tys. pozytywnych decyzji dotyczących dofinansowania inwestycji.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś