Prezes ANR: koniec szybkiego zysku na państwowej ziemi
Blisko trzy godziny trwało pierwsze spotkanie p.o. prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych Waldemara Humięckiego z rolnikami z regionu zachodniopomorskiego.
Podczas piątkowych rozmów w siedzibie szczecińskiego oddziału terenowego ANR Humięcki podkreślał, że jest zwolennikiem dialogu z organizacjami społecznymi i zawodowymi reprezentującymi rolników.
Ministerstwo opublikowało projekt ustawy dotyczący obrotu ziemią
– Rolnicy, którzy faktycznie myślą o rozwijaniu swoich gospodarstw powinni być zadowoleni, natomiast ci, którzy liczyli na szybki zysk kupując państwową ziemią, będą zawiedzeni – oświadczył Humięcki.
Zaznaczył, że Agencja wznowiła przetargi na dzierżawę ziemi ze względu na chęć umożliwienia rolnikom jej uprawy na wiosnę i zabezpieczenia wolnych gruntów przed ewentualnym przejęciem przez osoby nieuprawnione, m.in. bezumownych użytkowników.
Biuro rzecznika prasowego ANR podkreśla, że taka decyzja była również "wyjściem naprzeciw samym rolnikom, którzy ze względu na suszę, czy kary za mleko nie mają wolnych środków finansowych".
Prezes Humięcki w Szczecinie wielokrotnie podkreślał, że należy odbudować zaufanie pomiędzy rolnikami i ANR, co pozwoli na wspólne przygotowanie optymalnych zasad przeprowadzania przetargów na dzierżawę państwowych gruntów do czasu wejścia w życie nowej ustawy regulującej obrót ziemią rolną w Polsce, czyli do 1 maja 2016 r.
Projekt obrotu ziemią trafi pod ocenę społeczną
Podczas spotkania, rolnicy szczegółowo omówili trudną sytuację na rynku gruntów rolnych w województwie zachodniopomorskim oraz domagali się rozwiązań, które całkowicie zablokują przepływ państwowych gruntów do spółek z udziałem kapitału zagranicznego. Wyrażali zaniepokojenie roszczeniami, jakie zgłaszają spółki, które wcześniej wyłączyły grunty.
Podczas dyskusji Edward Kosmal, przewodniczący RW NSZZ "Solidarność" RI Województwa Zachodniopomorskiego zaznaczył, że skoro dzierżawy mają być podstawową formą zagospodarowania państwowych gruntów, to zastosowanie powinny mieć tylko przetargi ofertowe pisemne, bez kryterium ceny, przeprowadzane na postawie transparentnych zasad, które będą odzwierciedlały sytuację ekonomiczną rolników.
Agencja korzysta z pierwokupu i nabywa ziemię
Rolnicy wyrażali także zaniepokojenie o kolegów, którzy na terenie m.in. powiatu pyrzyckiego użytkują grunty nie mając podpisanych umów z Agencją. Wacław Klukowski, przewodniczący rady powiatowej ZIR w Pyrzycach stwierdził, że rolnicy wchodząc na grunty agencyjne bronili interesów państwa polskiego. – Oczekujemy, że będą oni mogli korzystać z tych gruntów na zasadzie użyczenia – dodał przewodniczący.
Prezes Humięcki apelował do rolników o działanie w granicach prawa oraz zadeklarował skuteczną ochronę ziemi we współpracy z samorządem oraz organizacjami społecznymi i zawodowymi rolników.
Biuro prasowe rzecznika ANR podkreśla, że Agencja będzie prowadziła "bezwzględną walkę z wszelkimi patologiami, bez względu na to kogo one dotyczą".