Na mieszkanie musimy pracować 8 lat
Mieszkanie w Polsce jest relatywnie tanie, ale pracujemy na nie dłużej, niż większość Europejczyków. Średnia liczba nowo oddanych mieszkań plasuje nas powyżej średniej europejskiej - wynika z piątej edycji raportu "Property Index. Overview of European Residential Markets" przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.
Średnia cena metra kwadratowego w Polsce wynosiła w ubiegłym roku nieco ponad 1, 1 tys. euro. Taniej jest tylko w Rosji, na Węgrzech i w Portugalii. Najdrożej jest za to we Francji, Izraelu, Irlandii i Wielkiej Brytanii, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio nawet pięć razy więcej. W 2015 r. ceny polskich mieszkań w porównaniu z rokiem 2014 właściwie się nie zmieniły.
Banki spodziewają się spadku popytu na kredyty mieszkaniowe
Biorąc pod uwagę wysokość średniej rocznej pensji brutto w danym kraju, najszybciej na własne mieszkanie mogą sobie pozwolić Niemcy, których już po 39 miesiącach pracy byłoby stać na 70-metrowe lokum. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii muszą swoją pensję brutto odkładać w całości aż przez blisko 11 lat. Polska z wynikiem prawie 8 lat znalazła się na miejscu piątym od końca.
W tym roku po raz pierwszy w raporcie Deloitte przeanalizowano, jakiej wielkości nowe mieszkanie można kupić w europejskich państwach i metropoliach za 200 tys. euro. Średnia dla wszystkich analizowanych krajów wynosi 114 metrów kwadratowych, a dla największych miast europejskich 90 metrów kwadratowych.
Polska znajduje się powyżej tej średniej z 163 metrami kwadratowymi i 114 metrami dla Warszawy, gdzie m2 kosztuje nieco ponad 17, tys. euro. Raport pokazuje również ceny dla sześciu innych polskich miast: Krakowa (ok. 1,4 tys. euro), Poznania (ok. 1,5 tys. euro), Wrocławia (ok. 1,5 tys. euro), Gdańska (ok. 1,3 tys. euro), Katowic (ok. 1,2 tys. euro) i Łodzi (ok. 1 tys. euro).
Średnia liczba nowo oddanych mieszkań przypadających na tysiąc mieszkańców wynosi w UE - podobnie jak w 2014 roku - 2,8. Polska znalazła się powyżej przeciętnej europejskiej (3,8).