Na co można dostać ulgę inwestycyjną? Na pewno nie na silosy
Ministerstwo Finansów odniosło się do kwestii różnic interpretacyjnych jeśli chodzi o przepisy związane z ulgą inwestycyjną dla płatników podatku rolnego.
W tej sprawie do resortu wystąpił rolniczy samorząd, wskazując, że gminy różnie podchodzą do stosowania ulgi. Niektóre np. zgadzają się na jej udzielenie przy stawianiu silosów zbożowych, a inne nie.
Rolnicy toną w kredytach. Też dostaną ulgi w ratach?
"Tak więc często, budując wiatę/garaż na maszyny, rolnik z produkcją zwierzęcą otrzyma ulgę inwestycyjną, natomiast rolnik prowadzący wyłącznie produkcję roślinną, po zbudowaniu identycznego budynku, ulgi nie otrzyma" - wytykano w wystąpieniu.
Ministerstwo w odpowiedzi podkreśla, że na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy o podatku rolnym podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na:
- budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska
- zakup i zainstalowanie: deszczowni, urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę, urządzeń do wykorzystania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód) - jeżeli wydatki te nie zostały sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych
Ulgi w dywersyfikacji upraw. Dla kogo?
"Ulga inwestycyjna może być przyznawana na określone w ustawie cele. Odnosząc się do zakresu wydatków kwalifikowanych jako wydatki inwestycyjne, należy zauważyć, że wyłącznie ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymania zwierząt gospodarskich dotyczy podatników podatku rolnego zajmujących się produkcją zwierzęcą. Pozostałe wydatki inwestycyjne, wskazane w art. 13 ust. 1 ustawy o podatku rolnym, uprawniają podatników podatku rolnego do uzyskania ulgi inwestycyjnej niezależnie od tego czy zajmują się produkcją roślinną, czy zwierzęcą" - wskazuje resort finansów.
Z kolei przedstawione w piśmie wydatki związane z budową (modernizacją) silosów zbożowych, wiat czy garaży nie należą do żadnej z kategorii wydatków wymienionych w ustawie.
Jedyne wątpliwości mogłyby wystąpić w kontekście wydatków związanych z budową silosów zbożowych jako poniesionych na obiekty służące ochronie środowiska. Sądy administracyjne w wyrokach uznały jednak, że obiekt neutralny dla środowiska naturalnego nie stanowi tylko z powodu tej cechy obiektu służącego ochronie.
Dlatego ministerstwo uznaje, że wydatki poniesione na budowę (modernizację) silosów zbożowych nie należą do kategorii wydatków poniesionych na obiekty służące ochronie środowiska.
Urzędnicy przypominają też, że w przypadku, gdy podatnik nie zgadza się z wydaną decyzją (przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta) w sprawie ulgi inwestycyjnej, może odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego.
Przysługuje mu też prawo złożenia skargi do sądu administracyjnego na zawarte w decyzji rozstrzygnięcie samorządowego kolegium odwoławczego.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś