MRiRW: powstaje projekt ws. zwiększenia kwot na świadczenia rehabilitacyjne rolników
Trwają prace nad projektem ustawy mającym zwiększyć środki przeznaczone na fundusz rehabilitacyjny rolników - wynika z opublikowanego w środę komunikatu resortu rolnictwa.
Ministerstwo rolnictwa poinformowało w komunikacie, że w środę odbyło się spotkanie ministra Czesława Siekierskiego z rolnikami z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność".
Z relacji resortu wynika, że zwracali oni uwagę na zbyt małe środki przeznaczone na fundusz rehabilitacyjny rolników w centrach rehabilitacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Ministerstwo przekazało, że Siekierski przyznał rację rolnikom. "Przygotowywany jest projekt ustawy zwiększającej kwoty na świadczenia rehabilitacyjne" - poinformował szef MRiRW, cytowany w komunikacie.
Dla kogo świadczenie specjalne z KRUS? Wiceminister Kołodziejczak wyjaśnia
KRUS, zgodnie z ustawowym obowiązkiem, zapewnia rolnikom (oraz ich dzieciom) możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej, która organizowana jest w formie 21-dniowych turnusów prowadzonych w centrach rehabilitacji. Według danych resortu, każdego roku korzysta z tego ok. 14 tys. osób.
Od 1 stycznia 2023 roku z rehabilitacji leczniczej mogą skorzystać osoby uprawnione do emerytury rolniczej, w celu poprawy ich stanu zdrowia.
Z tych usług można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy, choć istnieją wyjątki umożliwiające skorzystanie ze świadczenia po upływie 6 miesięcy, np. dla osób, które mają prawo do zasiłku z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni. Tak samo okres oczekiwania na ponowne skierowanie może zostać skrócony, gdy istnieją uzasadnione potrzeby zdrowotne pacjenta.
Pobyt jest bezpłatny, a zakład rehabilitacji zwraca koszty przejazdu do placówki w kwocie odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś