Kolejne zające trafiły do wolier
Kolejna partia zajęcy zakupionych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie trafiła do siedmiu wolier adaptacyjnych zlokalizowanych na terenie obwodów łowieckich.
Region realizuje "Program odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim w latach 2009-2020". W ten sposób chce przywrócić do lasów i na pola zwierzęta, które w przeszłości były stałym elementem krajobrazu.
Myśliwi zadbają o zające. Będzie ich więcej
- Przez wiele lat populacja zajęcy spadała do tego stopnia, że trudno było je spotkać w naturalnym środowisku. Stąd właśnie program, który już od 10 lat odbudowuje ich liczbę. Działania mają charakter etapowy. Na zimę zające trafiają do wolier adaptacyjnych, a na wiosnę są wypuszczane na wolność - mówi Sebastian Trojak, członek zarządu województwa.
Samorząd przekazuje pieniądze na materiały do budowy wolier adaptacyjnych, zakup młodych zajęcy, szczepionek i pasz, a koła łowieckie zapewniają zwierzynie opiekę, również weterynaryjną, podczas adaptacji w wolierach przez okres jesienno-zimowy.
To właśnie wtedy zające są najbardziej narażone na zagrożenia ze strony drapieżników, złych warunków atmosferycznych oraz słabej bazy pokarmowej.
W tym roku urząd marszałkowski zakupił 280 zajęcy i ulokował je w siedmiu wolierach o pow. około 1 ha każda.
Na realizację tegorocznej edycji programu wydano 93 tys. złotych, z czego aż 64 tys. na zakup zajęcy. Koszty po stronie beneficjentów wynoszą z kolei około 40 tys. zł.
Łącznie przez cały okres trwania programu (od 2010 roku) zakupiono już 2320 zajęcy.
- Wiesz o ważnym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl