2 września w Lublinie rozpoczął się 30. Kongres Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego „Gleba źródłem życia”, który potrwa do 7 września. Licznym wykładom towarzyszą także zajęcia terenowe.
- Celem naszego kongresu powinno być zwrócenie uwagi na rolę gleby w kształtowaniu warunków życia - powiedział prof. dr hab. Ryszard Dębicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego na otwarciu spotkania.
Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym zakwaszenie użytków rolnych ma tak duże rozmiary. Stanowi to jeden z najważniejszych czynników ograniczających produkcję roślinną - wskazuje GUS w dokumencie "Ochrona...
Sesja plenarna rozpoczęła się referatem nt. „Znaczenia bioróżnorodności w środowisku glebowym”, który wygłosiła prof. dr hab. Magdalena Frąc z Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk. Podkreśliła w nim znaczenie bioróżnorodności mikroorganizmów, ich odporności na stresy abiotyczne i biotyczne, a także rolę zmian mikrobiomu gleby, endosfery i ryzosfery w ochronie roślin. Zwróciła też uwagę na korzyści płynące z różnorodności biologicznej dla zdrowotności roślin oraz żyzności i wartości produkcyjnej gleb.
W kongresie udział bierze prawie dwustu uczestników z polskich oraz z zagranicznych ośrodków naukowych, m.in. z Egiptu, Rosji, Niemiec, Litwy, Węgier, Belgii, Ukrainy i Meksyku. Podczas sesji plenarnych prezentują wyniki badań ukazujące znaczenie gleby jako zasobu przyrodniczego oraz jej wpływ na rolnictwo i gospodarkę. Odbyły się również dwie sesje posterowe, w trakcie których zaprezentowano 95 prac.
W trakcie sesji terenowych uczestnicy mogli zapoznać się z działalnością lokalnych instytucji badawczych, a także z uwarunkowaniami przyrodniczymi północno-zachodniego rejonu Wyżyny Lubelskiej. Obejrzeli między innymi stanowiska badawcze w Rogalowie, Wojszynie i Górze Puławskiej. Zaplanowane są też dwie pokongresowe sesje terenowe - zwiedzanie Poleskiego Parku Narodowego i Chełmskich Torfowisk Węglanowych, a ostatniego dnia - wyjazd do Roztoczańskiego Parku Narodowego i wizyta w Gospodarstwie Rolnym w Rogowie.
Kongres został zorganizowany przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach oraz przez parki narodowe - roztoczański i poleski.