Czarne chmury nad ministrem. Chcą odwołania Krzysztofa Jurgiela
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel przez ponad dwa lata nie zrobił nic by zapobiec epidemii afrykańskiego pomoru świń; apelujemy o jego odwołanie - mówił podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie poseł ludowców Paweł Bejda.
Główny Inspektorat Weterynarii poinformował w piątek, że u ponad 150 odstrzelonych lub padłych dzików na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego wykryto chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF).
83 przypadki ASF u dzików. Wirus wymyka się spod kontroli?
- Panie premierze żądamy odwołania ministra rolnictwa, który w tej sprawie od ponad dwóch lat nie zrobił nic. Zagrożone są polskie hodowle, zagrożone są polskie przedsiębiorstwa, polscy rolnicy. To są już wielomilionowe straty - przekonywał Bejda.
- Czas pokazuje, że należy podjąć natychmiastowe działania, a tym pierwszym, natychmiastowym działaniem jest odwołanie ministra rolnictwa - dodał polityk ludowców.
Bejda wskazał, że gdy PiS przejmowało władzę w Polsce były tylko cztery ogniska ASF. Tymczasem - jak dodał - w 2017 r. nowych ognisk choroby pojawiło się 87.
Senatorowie nie mieli uwag do specustawy ASF
GIW w piątkowym komunikacie podał, że podobnie jak we wcześniejszych wypadkach ASF stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytutu Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. To wyniki badań otrzymane przez Inspektorat między 13 a 19 grudnia.
Inspektorat poinformował o ponad 80 nowych przypadkach ASF u dzików. Jeden przypadek może dotyczyć kilku odstrzelonych lub padłych zwierząt.
W miniony czwartek Senat jednogłośnie bez poprawek poparł specustawę, która ma zwiększyć skuteczność zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
ASF. Brakuje lekarzy weterynarii. I za mało zarabiają
Afrykański pomór świń jest nieszkodliwy dla ludzi, ale śmiertelny dla świń i powoduje duże straty materialne.
Wirusa choroby wykryto po raz pierwszy w Polsce w 2014 r. Do niedawna zachorowania koncertowały się w pobliżu polsko-białoruskiej granicy.
Pod koniec listopada służby weterynaryjne poinformowały, że afrykański pomór świń przekroczył Wisłę w okolicach Warszawy.
Dotychczas odnotowano 104 ogniska tej choroby u trzody chlewnej (z czego 81 w tym roku) w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim oraz 832 przypadki ASF u dzików na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś