7 dni na dokumenty, że rolnik jest rolnikiem. Dlaczego?
Termin wyznaczony w wezwaniu wystosowanym w trybie art. 50 Kodeksu postępowania administracyjnego ustalany jest przez organ w każdej indywidualnej sprawie - pisze minister Jan Krzysztof Ardanowski o konieczności składania wyjaśnień przez rolników.
Po złożeniu wniosków o dopłaty obszarowe, część gospodarzy dostaje wezwania do złożenia wyjaśnień, czy dodatkowych dokumentów. Tej kwestii jest poświęcona jedna z poselskich interpelacji.
ARiMR zatwierdza wnioski i będzie gotowa do wypłaty zaliczek
"ARiMR, powołując się na art. 50 par. 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, wzywa rolników do przedstawienia wyjaśnień i dokumentów potwierdzających samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego oznaczonego jako wyodrębniona jednostka, zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym, która prowadzi działalność rolniczą oraz potwierdzenie spełnienia definicji rolnika" - czytamy w interpelacji.
Jak w niej wytknięto, na przedstawienie aktów notarialnych czy faktur na zakup maszyn rolniczych, nawozów oraz środków ochrony roślin gospodarze mają zaledwie 7 dni.
W odpowiedzi minister rolnictwa podkreśla, że płatności bezpośrednie muszą być realizowane zgodnie z przepisami unijnymi. A te stanowią, że nie wypłaca się płatności bezpośrednich przed zakończeniem weryfikacji warunków kwalifikowalności dokonywanej przez państwa członkowskie (kontrole administracyjne uzupełniane przez tzw. kontrole na miejscu).
Rolnicy nie zdążą z wnioskami o pomoc covidową
Dlatego Agencja musi w każdym postępowaniu o przyznanie płatności szczegółowo weryfikować, czy zadeklarowane grunty są faktycznie użytkowane rolniczo, czy są utrzymywane zgodnie z normami i wymogami oraz czy tylko jeden rolnik ubiega się o przyznanie płatności do jednej działki.
"W ramach postępowania dowodowego kierownik biura powiatowego ARiMR wzywa zatem do przedstawienia dokumentów lub wyjaśnień w każdej sytuacji, gdy jest to konieczne w celu wydania rozstrzygnięcia. Takie działanie, jako standardowe, występuje przy podejrzeniu tworzenia sztucznych warunków (weryfikacja przeprowadzana jest w toku stosownego postępowania wyjaśniającego). W każdej indywidualnej sprawie właściwy organ jest uprawniony i obowiązany do ustalenia, czy zaistniały przesłanki do zastosowania zmniejszeń lub wykluczeń wynikających z obowiązujących przepisów" - tłumaczy szef resortu rolnictwa.
Jeśli chodzi o liczbę wystosowanych w latach 2018-2020 wezwań w trybie art. 50 kpa do przedstawienia wyjaśnień i dokumentów potwierdzających "samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego oznaczonego jako wyodrębniona jednostka, zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym, która prowadzi działalność rolniczą oraz potwierdzenie spełnienia definicji rolnika", wysyłane są do ok. 0,2 proc. wnioskujących o płatności bezpośrednie.
Wnioski o pomoc covidową od 9 września
Odnosząc się natomiast do kwestii terminów wezwań (np. w okresie żniw), minister podkreśla, że działania ARiMR podyktowane są terminami obsługi wniosków. Sprawne przeprowadzenie wymaganych kontroli wniosku w ramach jego obsługi ma prowadzić zaś do szybkiej wypłaty należnych rolnikowi płatności.
A dlaczego rolnikom wyznacza się tak krótki okres na przedstawienie wyjaśnień?
"Należy zaznaczyć, że termin wyznaczony w wezwaniu wystosowanym w trybie art. 50 kpa ustalany jest przez organ w każdej indywidualnej sprawie, zgodnie z przepisami kpa. Ponadto, co do zasady, wszelkie wyjaśnienia rolnika oraz przedłożone dowody do czasu wydania decyzji w sprawie są przez organ uwzględniane i podlegają ocenie" - odpowiada minister.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś