Pomidory malinowe. Jak je uprawiać, by były dorodne i smaczne?
Pomidory malinowe są przez wielu z nas uważane za smaczniejsze od gatunków standardowych. Słodkie, pachnące, ciemnoróżowe owoce idealnie nadają się do bezpośredniego spożycia. Aby mieć stały dostęp do tych smakowitych warzyw warto, zainteresować się ich samodzielną uprawą. Pomidory malinowe prosto z ogrodu zachwycą smakiem i znakomitą jakością. Jak zabrać się za uprawę pomidorów, by cieszyć się dobrymi zbiorami? Podpowiadamy!
Uwielbiamy pomidory malinowe
Pomidory malinowe stanowią podgrupę pomidorów zwyczajnych. W naszym kraju pomidory tej grupy są bardzo chętnie kupowane, bardzo często wybierane do uprawy amatorskiej na działkach. Owoce pomidorów malinowych wyróżniają się dużymi rozmiarami, cienką różowo- czerwoną skórką i gęstym, soczystym miąższem o słodkawym smaku. Pomidory malinowe są nieco mniej trwałe niż zwyczajne, gorzej znoszą transport. Jest to jeszcze jeden powód, by zdecydować się a ich samodzielną uprawę. Pomidory malinowe z własnego ogrodu z pewnością zachwycą smakiem i dostarczą mnóstwa kulinarnych inspiracji. Kto raz spróbuje malinówek ze swojej grządki, nie będzie chciał już innych pomidorów.
Nasiona smacznych odmian pomidorów malinowych zdobędziesz tutaj
Na początek nasiona
Pomidory malinowe są uprawiane w gruncie i pod osłonami. Z zakupionych nasion przygotowuje się rozsadę, która po ostatnich przymrozkach jest sadzona na miejscu docelowym. To na etapie wyboru nasion musimy się zdecydować, gdzie chcemy uprawiać nasze pomidory i jakich cech od nich oczekujemy. Poszczególne odmiany różnią się rozmiarami, kolorem i walorami smakowymi. Występują taż różnice w terminie owocowania. Wiele z dostępnych odmian jest mieszańcami oznaczonymi symbolem F1, co oznacza, że nasiona zostały starannie wyselekcjonowane i powinny mieć dokładnie te cechy, które deklaruje producent. Dobry materiał siewny może mieć kluczowe znacznie w naszej uprawie. Dobre nasiona o wysokiej kiełkowalności przełożą się na ilość sadzonek, jaką będziemy mieć do dyspozycji.
Kiedy i jak robimy rozsadę pomidorów
Pomidory malinowe można wysiewać na przełomie marca i kwietnia. Ten termin pozwala na wyhodowanie odpowiednich sadzonek do posadzenia w gruncie w drugiej połowie maja lub na w pierwszych dniach czerwca. Nasiona pomidorów malinowych umieszcza się w pojemnikach z podłożem do wysiewu, przykrywa cienką warstewką torfu. Kilka razy w ciągu dnia zraszamy zasiewy, zapewniamy im temperaturę około 25⁰C. Siewki pomidorów pojawiają się po tygodniu. Od tej chwili rośliny wymagają systematycznego podlewania i minimum 6-godzinnego dostępu do światła. Po 2-3 tygodniach uprawy, po wydaniu pierwszych liści właściwych siewki przepikowuje się do oddzielnych doniczek. Rozsada pomidorów wymaga zahartowania, zanim trafi do gruntu. Hartowanie prowadzi się przez tydzień, wystawiając sadzonki na zewnątrz na kilka godzin. W ten sposób rośliny stopniowo przyzwyczajają się do warunków, którym będą musiały stawić czoła, rosnąc w gruncie.
Stanowisko i sadzenie pomidorów malinowych
Pomidor jako gatunek jest rośliną dość wymagającą. Obite zbiory pojawiają się w lata słoneczne i ciepłe, co jest związane z pochodzeniem rośliny. Pomidorom należy zapewnić miejsce osłonięte przed wiatrem, dobrze oświetlone, szybko się nagrzewające. Optymalne podłoże do sadzenia pomidorów jest przepuszczalne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe i odpowiednio wilgotne. Przed posadzeniem rozsady trzeba porządnie spulchnić glebę. Amatorzy smakowitych pomidorów powinni już jesienią zadbać o zasilenie stanowiska. Doskonale nadają się do tego obornik lub dobrze przerobiony kompost. Jeśli tego nie zrobiliśmy, wskazane jest stosowanie startowych nawozów do warzyw lub podawanie bardziej specjalistycznych preparatów tylko do pomidorów. Sadzonki, które wyhodowaliśmy, rozmieszcza się w rozstawie 50x60 cm. W uprawie odmian silnie rosnących odległości należy zwiększyć. Dołek dla pomidora powinien mieć około 30 cm głębokości. Sadzonkę zakopujemy do poziomu pierwszych liści. Dobrze doścignięte podłoże trzeba obficie podlać.
Jak zająć się pomidorami malinowymi
Pomidory, nie tylko malinowe, wymagają pracy, aby dobrze zaowocować. Do niezbędnych zabiegów zalicza się tutaj systematyczne podlewanie i nawożenie oraz ogławianie. W zależności od odmiany palikowanie i wybór sposobu prowadzenia rośliny.
Foto_Shutterstock