Tysiące hektarów pod lupą. Co ocenią kwalifikatorzy?
1 tys. 811 plantacji o łącznej powierzchni 12 tys. 923,75 ha przyjęto do oceny polowej w 2020 roku w województwie kujawsko-pomorskim - poinformował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy.
Biorąc pod uwagę liczbę plantacji zgłoszonych w tym regionie do kwalifikacji polowej w 2020 roku, największą grupę stanowią:
-
zboża - 660 plantacji o łącznej powierzchni 8 tys. 363,28 ha
Co zasiać w miejsce zniszczonych upraw?
- inne rolnicze (facelia błękitna, rzodkiew oleista) - 422 plantacje o łącznej powierzchni 1 tys. 442,74 ha
- ziemniaki - 276 plantacji o łącznej powierzchni 793 ha
- wiechlinowate - 124 plantacje o łącznej powierzchni 576,27 ha
- bobowate grubonasienne - 114 plantacji o łącznej powierzchni 817,43 ha
- oleiste - 91 plantacji o łącznej powierzchni 619,71 ha
- bobowate drobnonasienne - 67 plantacji o łącznej powierzchni 241,75 ha
- pozostałe - 57 plantacji o łącznej powierzchni 69,57 ha
"Prowadzenie oceny polowej ma na celu zapewnienie produkcji wysokiej jakości materiału siewnego. Wykonuje się ją w odpowiednim stadium rozwoju, co pozwala określić tożsamość odmianową, jakość produkowanego materiału siewnego, ogólny stan zdrowotny i wyrównanie uprawy. W okresie wegetacji łatwiej jest rozpoznać, czy rośliny należą do odmiany zgłoszonej do kwalifikacji, a także czy nie ma domieszek innych odmian lub gatunków" - precyzuje bydgoski WIORiN.
Jak podkreśla, ocena polowa prowadzona jest przez urzędowych lub akredytowanych kwalifikatorów. Wystawiają - jeżeli dana plantacja spełnia wymagania określone w rozporządzeniu ministra rolnictwa w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie wytwarzania i jakości materiału siewnego - świadectwa oceny polowej materiału siewnego.
"W przypadku niespełnienia tych wymagań wystawiana jest informacja o dyskwalifikacji materiału siewnego" - podsumowuje Inspektorat.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz